EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Torna Tezgahları Muayenesi

Torna, basit bir anlatım ile bir çarklı tezgah çeşididir. Yüzyıllardan beri torna tezgahları kullanılmıştır. Ancak bugünküne yakın ilk örnekleri on sekizinci yüzyılda geliştirilmiştir.

Torna Tezgahları Muayenesi

İş parçalarına kesici alet yönünde bir hareket vererek talaş kaldırma işlemine tornalamak denmektedir. Bu işlemleri yapan tezgahlara ise torna tezgahları denmektedir. Torna tezgahları esas olarak döner iş parçalarını işlemek amacı ile kullanılır. Sanayi geliştikçe ve ihtiyaçlar arttıkça geleneksel torna tezgahları, giderek yerini bilgisayar kontrollü torna tezgahlarına bırakmaktadır. Bu şekilde artık modern torna tezgahlarında, tornalamanın dışında başka işlemler de yapılabilmektedir. Bu özelliklere sahip torna tezgahlarına bilgisayarlı sayısal kontrol tezgaları denmektedir (Computer Numeric Control - CNC). Bu torna tezgahları bilgisayar yazılımları ile kontrol edilmekte ve yönlendirilmektedir.

Tornalama tezgahlarında talaş kaldırma işlemini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Örneğin takım ömrü, kesme hızı, ilerleme miktarı, paso derinliği (ya da talaş kalınlığı) ve kesme açıları gibi.

Torna edilecek parçalar, çeşitli şekillerde torna tezgahına bağlanır ve işlenir. Malzemenin bağlanma şekli ve yapılan işe göre tornalama işlemleri farklı isimler alır. Örneğin iki punta arasında tornalama, alın tornalama (veya enine tornalama), ayna ile tornalama, konik tornalama, fatura açma, vida açma, kesme, delme ve raybalama, eğeleme, tırtıl çekme ve yay sarma gibi.

Akredite olmuş muayene kuruluşları, torna tezgahlarının muayenelerini yapmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN ISO 23125 Takım tezgahları - Güvenlik - Torna tezgahları
  • TS ISO 3655 Torna tezgahları - Dik - Bir veya çift kolonlu ve bir sabit veya hareketli tablalı - Genel tanıtım ve doğruluk deneyi
  • TS ISO 6155 Torna tezgahları - Tek iş milli - Revolver başlıklı - Yarı otomatik, otomatik veya elle kumandalı - Kabul şartları ve doğruluk muayeneleri

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile tezgahların periyodik kontrollerini de yapmaktadır. Bu çerçevede olmak üzere işletmelere torna tezgahlarının muayenesi hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda, yürürlükte olan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve genel kabul görmüş test ve muayene yöntemlerine uygun hareket edilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.