EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Damperli Kamyon Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Yük taşıyan büyük araçlarda ve kamyonlarda, kasa bölümünü havaya kaldırmaya yarayan ve bu sırada kamyonun ağırlığını dengede tutmayı sağlayan mekanizmaya damper denmektedir. Damperli kamyonlar özellikle inşaat sektöründe çok fazla kullanılmaktadır. Bu kamyonların kasalarında ağır inşaat malzemeleri, demir, taş ve kum gibi malzemeler taşınmakta ve bu yükler kolayca boşaltılmaktadır.

Damperli Kamyon Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Damperler, farklı çeşitlerde üretilmektedir. Bir kısmı araç üstü damperlerdir. Genelde hafriyat işlerinde ve yol yapım çalışmalarında bu tür damperli kamyonlar tercih edilmektedir. Genişlikleri 2,5 metre uzunlukları ise 5-7 metre arasında değişmektedir. Dev damperler, daha çok taş ve kaya türünden ağır ve dayanıklı malzemelerin taşınmasında kullanılmaktadır. Bunların genişlikleri 3,6 metre uzunlukları ise 8-9 metre arasında değişmektedir. Küvet tipi damperler, asfalt, mıcır ve kum gibi malzemeleri taşımak için tercih edilmektedir. Bunların genişlikleri 2,5 metre uzunlukları ise 7-8 metre arasında değişmektedir.

Damperli kamyonlar ağır yükler altında kullanıldıkları için çalışanların can güvenliği bakımından periyodik muayenelerinin yaptırılması önemli olmaktadır. Yürürlükteki yasal düzenlemeler de bu konuda işletmeleri zorunlu tutmaktadır. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği esaslarına göre damperli kamyonlar, her yıl en az bir kere periyodik kontrollerden geçirilmek zorundadır.

Muayene kuruluşları tarafından verilen iş makinalarının periyodik kontrolleri kapsamında, damperli kamyonların periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri de bulunmaktadır. Bu çalışmalarda başvurulan belli başlı standartlar şunlardır:

  • TS EN 474-6 İnşaat ve kazı makinaları - Güvenlik - Bölüm 6: Damperli kamyonlar için özellikler
  • TS ISO 7132 Hafriyat makineleri - Damper - Terminoloji ve ticari özellikleri
  • TS ISO 10268 İnşaat ve kazı makinaları - Damperli kamyonlar ve paletli skreyperler için hız düşürücüler - Performans deneyleri
  • TS 3804 Toprak kazı ve taşıma makineleri - Damper kasaları - Hacim tayini

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları dikkate alarak iş makinalarının periyodik kontrolleri kapsamında damperli kamyon periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.