EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Sıcak Su Kazanı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Binalarda kullanım veya ısıtma amaçlı sıcak su hazırlayan ve kullanıcılara gönderen sistemlere ısıtma sistemleri denmektedir. Isıtma sistemlerinde birçok ekipman bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir kazan, kombi, boyler, eşanjör, radyatör, ısıtma serpantini, fan coil ve elektrikli ısıtıcılar. Bunlar arasında belki de en riskli olanı sıcak su kazanlarıdır.

Sıcak Su Kazanı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Sıcak su kazanlarında işletme basıncı, o kazanın çalışması gereken basınçtır. Kazanlar üretilirken yapılan dayanıklılık hesaplamalarında, bu işletme basıncının yaklaşık yüzde 10 üstü esas alınmaktadır.

Sıcak su kazanlarında güvenliği sağlamak üzere birkaç kontrol cihazı kullanılmaktadır. Örneğin işletme termostadı, kazan içindeki su belli bir sıcaklığa çıktığı zaman kazanı devreden çıkaran kontrol cihazıdır. Limit termostadı, kazan içindeki su sıcaklığı limit değerini geçtiği zaman alarm veren ve sistemi durduran cihazıdır. Yüksek basınç presostadı da kazan içindeki su sıcaklığı limit değerini geçtiği zaman alarm veren ve sistemi durduran cihazıdır.

İyi bir sıcak su kazanının ısıl veriminin yüksek olması, ısıtma yüzeyinin optimum düzeyde olması ve basınç kaybının çok düşük olması gerekmektedir. Sıcak su kazanları üretildiği malzemeye, yanma odası şekline ve genel yapısına bağlı olarak iki gruba ayrılmaktadır: döküm kazanlar ve çelik kazanlar.

Burada en önemli nokta sıcak su kazanlarında oluşan yüksek basıncın bir patlama riski yaratmamasıdır. Bunun için de bu kazanların periyodik bakımlarının yaptırılması gerekmektedir. Muayene kuruluşları tarafından sıcak su kazanlarının kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS 497 Kazanlar - Çelik malzemeden (kaynaklı)
  • TS 377-12 EN 12953-12 Silindirik kazanlar - Bölüm 12: Katı yakıt yakan kazanların ızgaralı yakma sistemleri için özellikler
  • EN 12953-1 Silindirik kazanlar - Bölüm 1: Genel
  • TS EN 12952-6 Su borulu kazanlar ve yardımcı tesisatları - Bölüm 6: İmalat sırasında muayene. Basınca maruz kalan parçaların dokümantasyonu ve işaretlenmesi
  • TSE K 549 Sıcak su ve buhar kazanları - Hidrolik itimli – Birleşik duman ve su borulu

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, basınçlı kapların periyodik kontrolleri kapsamında sıcak su kazanlarının periyodik kontrol ve muayenelerini de yapmaktadır. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.