EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Araç Kaldırma Lifti Periyodik Kontrol ve Muayenesi

İş ekipmanlarının bakım çalışmaları, genel olarak yapılan her türlü ayar, kalibrasyon ve temizlik gibi işlemleri ifade etmektedir. Oysa periyodik kontroller, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği esaslarına göre, iş ekipmanlarının, yönetmelikte açıklanan yöntemlerle ve öngörülen zaman aralıklarında, yetkili kişiler tarafından yapılan muayene, deney, ölçüm ve test çalışmalarını ifade etmektedir. Bu tür çalışmaları yapmaya ise, söz konusu iş ekipmanlarının teknik özelliklerinin gerektirdiği şekilde mühendisler, teknikerler ve yüksek teknikerler yetkilidir.

Araç Kaldırma Lifti Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Kaldırma iletme makinaları kapsamına giren araç kaldırma liftlerinin periyodik kontrollerinde de durum farklı değildir. Araç kaldırma liftleri, araçların üretim, bakım ve onarım çalışmalarında en fazla kullanılan ve araçları insan boyuna kadar kaldırabilen, bu sayede altında rahat çalışma imkanı yaratan araçlardır.

Araç kaldırma liftleri kapasitelerine göre farklı üretiliyor olsa da genelde üç ton ve üzeri ağırlıkları kaldırabilecek güçtedir. Bu nedenle güvenliği son derece önemlidir. Çünkü çalışanlar, araç kaldırma liftleri ile kaldırılan araçların altına girmektedir. Herhangi bir ihmal olması veya liftin arıza göstermesi durumunda can ve mal kayıplarının yaşanması kaçınılmazdır. Bu açıdan işletmelerin araç kaldırma liftlerinin periyodik kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Yukarıda sözü edilen yönetmelik, iş ekipmanlarının kullanımına yönelik sağlık ve güvenlik açısından uyulması gerekli asgari koşulları açıklamıştır. Buna göre, araç kaldırma liftlerinin periyodik kontrol süresi bir yıldır. Kontrollerde dikkate alınacak standartlar ise şunlardır:

  • TS EN 60204-32 Makinalarda güvenlik - Makinalardaki elektriksel cihazlar - Bölüm 32: Yük kaldırma makinaları için kurallar
  • TS ISO 12480-1 Vinçler - Emniyetli kullanım - Bölüm 1: Genel
  • TS ISO 9927-1 Vinçler - Muayeneler - Bölüm 1: Genel
  • TS EN 13000 Vinçler - Mobil vinçler
  • TS EN 1495 Kaldırma platformları - Sütunlu çalışma platformları
  • TS EN 13184 Tahribatsız muayene - Sızdırmazlık muayenesi - Sızdırmazlık muayenesi - Basınç değiştirme metodu

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile kaldırma iletme makinalarının periyodik kontrollerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de araç kaldırma lifti periyodik kontrol ve muayenesidir. Bu çalışmalar yürürlükte olan yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlar esas alınarak kusursuz bir şekilde verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.