EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Isınma Testi

Direnç, bir elektrik devresinde akımı ve gerilimi kontrol etmek için amacı ile kullanılır. Özdirenci yüksek malzemeler kullanılarak elektrikli ocaklar, ısıtıcılar ve aydınlatma araçları üretilmektedir. Örneğin tungsten filamanlı bir ampulde tel sarmal şeklinde defalarca sarılmış ve iletkenin boyu uzatılmıştır. Böyle olunca direnç arttığı için tungsten tel ısınır ve ışık yaymaya başlar.

Isınma Testi

Direnç sıfırlanarak süper iletken malzemeler üretilmeye çalışılmaktadır. Bu şekilde elektrik enerjisi, santrallerden yerleşim alanlarına verim kayıpları olmadan iletilebilecek.

Teorik olarak, iletken bir maddenin iki ucu arasında bir potansiyel farkı uygulanırsa, bir elektrik alan oluşur. Elektronlar, iletken içinde hareket ederken içindeki atomlara çarpar. Bu engelleme direnç ouşturur. Bu sırada, elektrik akımı taşıyan elektronlardan bir miktar enerji, iletken malzemeyi oluşturan atomlara geçer. İletkenin ısınması bu nedenle olur. İletkene aktarılan enerjinin büyüklüğüne bağlı olarak elektrik akımının hızı düşer. Yani iletken malzemenin direnci düşmeye başlar.

Kısaca sıcaklık arttıkça iletken malzemenin direnci de yükselir. Direncin değeri arttıkça, elektrik akımına karşı gösterdiği mukavemet ve direncin iki ucu arasındaki gerilim artar. Bu ise iletkenden daha az akım geçmesi demektir.

Çalışanların ve bireysel kullanıcıların can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından elektriksel güvenlik testlerinin yapılması büyük önem taşımaktadır. Laboratuvarımızda bu kapsamda olmak üzere ısınma testi hizmetleri de verilmektedir. Bu testlerde yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanmış standartlar arasında başlıca şunlar dikkate alınmaktadır:

  • TS EN 60335-1 Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektriksel cihazlar için güvenlik kuralları

Laboratuvarımız, hızlı, kaliteli, kesin, güvenilir ve doğru sonuçlar vermek amacı ile, deneyimli, eğitimli ve sürekli kendini geliştiren güçlü bir çalışan kadrosu kurmuştur. Aynı zamanda güçlü bir teknolojik altyapıya sahiptir ve bunu sürekli geliştirmektedir. Isınma testi hizmetleri dahil olmak üzere laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz çalışmaları da yapılmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.