EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Sanayi Gazları Depolama Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Sanayi sektöründe çeşitli üretim alanlarında birçok kimyasal gazlar kullanılmaktadır. Bu gazların taşınması ve depolanması ihtiyacı ile üretilen kaplara basınçlı gaz tüpleri denmektedir. Sanayide kullanılan bu basınçlı gaz tüplerinin hem çalışanların yaşamları hem de çevre koşulları üzerinde tehlike oluşturmaması açısından, kullanılan tüplerin ve içinde depolanan gazların özelliklerinin iyi bilinmesi gerekmektedir.

Sanayi Gazları Depolama Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Sanayi gazları depolama tanklarının hatalı doldurulması veya hatalı kullanılması yüzünden birçok kazalar yaşanmakta, hatta ölümle sonuçlanan maddi ve manevi kayıplar yaşanmaktadır. Ayrıca kimyasal gazlardan kaynaklanan meslek hastalıkları da çalışanların sağlıklarını tehdit etmektedir.

Bu sayılan durumların yaşanmaması için, depolama tanklarının tüketicilere ulaşmasına kadar uyulması gereken çok sayıda yasal düzenleme çıkarılmış ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından çok sayıda standartlar yayınlanmıştır. Depolama tankları ve gaz tüpleri, yasal düzenlemelerde basınçlı kaplar başlığı altında ele alınmaktadır. Gaz veya gaz karışımları içeren çok sayıda ürün, basınçlı tüplerde depolanmaktadır. Bu gazların büyük bir kısmı da sıkıştırılmış gazlardır.

Sanayi gazları genel olarak şu şekilde sınıflandırılmaktadır: aşındırıcı gazlar, yanıcı gazlar, asal gazlar, oksidanlar, kriyojenik gazlar ve zehirli veya toksik gazlar. Örneğin aşındırıcı gazlar, bir malzeme ile temasa geçtiğinde bunlara zarar veren gazlardır. Yanıcı gazlar, normal hava basıncı ve sıcaklık altında hava ile karıştığı zaman yüzde 13 veya daha düşük oranda yanıcı gaz karışımı oluşturan gazlardır. Asal gazlar normal basınç ve sıcaklık altında başka maddelerle tepkimeye girmeyen gazlardır. Oksidanlar yanmayan ama yanmayı destekleyen gazlardır. Kriyojenik gazlar, normal koşullarda kaynama noktası 90 derecenin altında olan gazlardır. Zehirli veya toksik gazlar ise, insanlar üzerinde ölümlere varan ölçüde zararlı etkileri olan gazlardır.

Kısaca sanayi gaz tankerleri ve tankları insan sağlığı ve işletme güvenliği açısından tehlikeli depolama araçlarıdır. Bu bakımdan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde açıklandığı gibi bu tankların her yıl en az bir defa kontrol edilmesi gerekmektedir.

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, basınçlı kapların periyodik kontrolleri kapsamında sanayi gazları depolama tanklarının periyodik kontrol ve muayenelerini de yapmaktadır. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.