EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Basınçlı Kap Statüsünde Bulunan Özel Kazanların Periyodik Test ve Kontrolleri ve Muayenesi (Kumaş Boyama Kazanı, Çorba Kazanı)

Her türlü basınçlı kapların ve basınçlı kap statüsünde bulunan özel kazanların ve ekipmanlarının bakım, onarım ve periyodik kontrolleri, yürürlükte olan yasal düzenlemelerde yer alan esaslara ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanmış standartlarda açıklanan koşullara uygun şekilde yapılmalıdır. Ayrıca üretici firmalar tarafından açıklanan özel kriterler ve fen ve tekniğin yöntem ve gereklilikleri de bu çalışmalarda dikkate alınmalıdır.

Basınçlı Kap Statüsünde Bulunan Özel Kazanların Periyodik Test ve Kontrolleri ve Muayenesi (Kumaş Boyama Kazanı, Çorba Kazanı)

Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği esaslarına göre kumaş boyama kazanı ve çorba kazanı gibi basınçlı kap statüsünde bulunan özel kazanların düzenli bakımlarının, ilgili standartlarda başka bir süre belirtilmemişse her yıl bir kere yaptırılması gerekmektedir. Ayıca bu test ve muayene çalışmalarının, makine mühendisleri, makine veya metal eğitimi almış makine teknikerleri ya da yüksek teknikerler tarafından yapılması gerekmektedir. Eğer bu çalışmalarda tahribatsız muayene yöntemleri kullanılacak ise, bu durumunda çalışmaların TS EN ISO 9712 standartına göre eğitim almış mühendisler, teknikerler veya yüksek teknikerler tarafından yapılması gerekmektedir.

Kumaş boyama kazanı, çorba kazanı gibi basınçlı kap statüsünde bulunan özel kazanların periyodik bakım ve testlerinin akredite muayene kuruluşları tarafından yapılması ve belgelendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmalarda esas alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS 497 Kazanlar - Çelik malzemeden (kaynaklı)
  • TS 2025 Buhar kazanları işletme, muayene ve bakım genel kuralları
  • TS EN 12952-6 Su borulu kazanlar ve yardımcı tesisatları - Bölüm 6: İmalat sırasında muayene, basınca maruz kalan parçaların dokümantasyonu ve işaretlenmesi.
  • TS EN 12952-7 ... Bölüm 7: Kazan donanımı için gerekler
  • TS EN 12952-3 Su borulu kazanlar ve yardımcı tesisatlar - Bölüm 3: Basınca maruz kalan parçaların tasarımı ve hesapları
  • TS EN 13445-5 Basınçlı kaplar - Ateşle temas etmeyen - Bölüm 5: Muayene ve deney

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, basınçlı kapların periyodik kontrolleri kapsamında kumaş boyama kazanı, çorba kazanı gibi basınçlı kap statüsünde bulunan özel kazanların periyodik kontrol ve muayenelerini de yapmaktadır. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.