EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Mekanik ve Fiziksel Testler

İşletmelerde mekanik tasarım çalışmalarında, metaller ve metal alaşımları en fazla kullanılan malzeme grubudur. Özellikle metaller, kuvvet taşıyan yapı elemanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bakımdan kullanılan malzemelerin mekanik özelliklerinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Metallerin mekanik özellikleri, bu malzemelerin mekanik yükler altında sergilerdikleri davranış şekilleridir ve bunu belirlemek üzere birçok mekanik testler yapılmaktadır.

Mekanik ve Fiziksel Testler

Genel olarak mekanik özellikler, atomlararası bağ kuvvetlerinden kaynaklanır. Bir malzemenin iç yapısı değiştirilerek aynı malzemede farklı mekanik özellikler elde etmek mümkündür. Metallerin mekanik özellikleri farklı yükleme koşullarında ve farklı test yöntemleri ile tespit edilmektedir. Bu yönde uygulanan başlıca test yöntemleri, çekme testleri, basma testleri, sertlik testleri, çentik darbe testleri, yorulma testleri ve sürünme testleri gibi testlerdir.

Metallerin başlıca mekanik özelliği gerilmedir. Gerilme, bir kuvvetin etki yaptığı kesitte birim alana düşen kuvvet miktarıdır. Bu kuvvet kesite dik olarak etki ederse metal malzemede uzama veya kısalma şeklinde boy değişimleri meydana gelir (normal gerilme). Ancak kuvvet kesitin içinde ise bu durumda metal malzemede açısal değişim meydana gelir (kayma gerilmesi). Genel olarak bir malzemeye etki yapan kuvvet, hem normal hem de kayma gerilmesi yaratabilir.

Fiziksel özellikler ise, malzemenin birim ağırlığı, özgül ağırlığı, porozite derecesi, kompasite (doluluk) oranı, su emme derecesi, doyma derecesi, geçirimlilik gücü ve şişme durumu gibi özellikleridir. Örneğin genelde inşaat sektöründe kullanılan taş yapılı malzemeler, farklı tür ve büyüklükte boşluklar içerirler. Bu boşluklar malzemenin birim ağırlığını, su emmesini, su geçirimliliğini, donmaya karşı dayanıklılığını, termik özelliklerini, dayanıklılığını ve ısı ve ses geçirgenliğini önemli derecede etkiler. Malzemelerin fiziksel özelliklerini belirlemek için, uluslararası alanda kabul görmüş birçok test yöntemleri uygulanmaktadır.

Akredite muayene kuruluşları tarafından verilen gözetim hizmetleri kapsamında, mekanik ve fiziksel testler hizmeti de bulunmaktadır.

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları dikkate alarak gözetim hizmetleri kapsamında mekanik ve fiziksel testler hizmeti vermektedir. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.