EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Voltaj Harmonik Ölçümü

Esas olarak elektrik dağıtım şebekesinde gerilim sinüs şeklinde olmaktadır. Bu şebekeden alınan akımın da yine sinüs şeklinde olması gerekir. Ancak bugün bunu sağlamak mümkün değildir. Elektrik şebekelerinde sinüs şeklinde olan akım dalga şekilleri ve gerilim, tüketici noktalarına ulaşıncaya kadar farklı bir duruma girmektedir. Yani harmonikler oluşmaktadır.

Voltaj Harmonik Ölçümü

Kullanılan elektrikli cihazların şebekeden hangi harmonikleri çektikleri, genel olarak bu cihazların çalışma şekillerine ve iç yapılarına bağlıdır. Çekilen akımın harmonik ölçümleri ve analizleri yapılarak, bir elektrikli cihazın çalışma prensibi kolaylıkla tespit edilebilir.

Genel olarak dağıtım şebekesinde gerilimin frekansı 50 Hz’tir. Bu nokta temel bileşen kabul edilir frekans yükseldikçe harmonik sayısı artar. Örneğin 100 Hz 2 harmonik, 200 Hz 4 harmonik, 400 Hz 8 harmonik şeklinde devam eder.

Bu harmoniklerin meydana gelmesinde temel neden güç elektroniği cihazlarının sayısının artmasıdır. Bu cihazlarda verimlilik ve kontrol olanakları gibi nedenlerle elektrik motorları kullanılmaktadır ve bunlar şebekeden harmonik içerikli akımlar çeker. Örneğin, hız kontrol cihazları, kesintisiz güç kaynakları, akü şarj cihazları, endüksiyon ocakları, bilgisayarlar ve ofis cihazları gibi.

Günümüzde harmonikleri ölçmek için, elektrik panolarına monte edilmiş cihazlar, sabit profesyonel cihazlar ve portatif ölçüm cihazları kullanılmaktadır.

Akredite muayene kuruluşları tarafından voltaj harmonik ölçümleri yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN 61000-4-7 ... Bölüm 4-7: Deneyler ve ölçme teknikleri - Güç kaynağı sistemlerinde ve bunlara bağlı cihazlardaki harmonik ve ara harmoniklerin ölçmeleri ve ölçme cihazı için genel kılavuz
  • TS EN 61000-3-12 ... Bölüm 3-12: Sınır değerler - Faz başınan 16A ve 75A giriş akımlı alçak gerilim sistemlerine bağlanan cihazın neden olduğu harmonik akımlar için sınır değerler
  • TS EN 61000-3-2 ... Bölüm 3-2: Sınırlar - Harmonik akım yayınımları için sınırlar (faz başına ≤ 16A giriş akımı taşıyan donanım)
  • TS EN 61642 Harmonikleri etkileyen endüstriyel A.A. şebekeleri - Filtrelerin ve şönt kondansatörlerin uygulanması

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de voltaj harmonik ölçümleridir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.