EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Titreşim Maruziyeti Ölçümleri

Mekanik sistemlerdeki salınım hareketleri birer titeşimdir. Teorik olarak bakıldığı zaman potansiyel enerjinin kinetik enerjiye dönüşmesi veya kinetik enerjinin potansiyel enerjiye dönüşmesine titreşim veya vibrasyon denmektedir. Genelde araç, makina ve ekipmanların çalışırken ortaya çıkardıkları salınım hareketleri ile birlikte tireşimler meydana gelmektedir. Daha çok iyi dengelenmemiş veya sabitlenmemiş makinalar çalışırken genelde titreşim oluştururmaktadır. Titreşim maruziyeti ölçümlerinde, birim zamandaki titreşim sayısına, titreşim frekansı denmektedir ve bu değer Hertz (Hz) olarak ifadeedilmektedir.

Titreşim Maruziyeti Ölçümleri

Birçok işletmede birden fazla makina ve ekipman aynı anda çalışmaktadır ve titreşim frekansı aynı anda oluşmaktadır. Bu duruma vibrasyon spektrumu adı verilmektedir.

Çalışanların titreşim maruziyetleri iki yönden değerlendirilmektedir:

  • Maruziyet eylem değeri, aşılması durumda, çalışanların titreşime maruz kalması yüzünden ortaya çıkacak sağlık risklerinin kontrol altına alınmasını gerektiren değeri ifade etmektedir.
  • Maruziyet sınır değeri ise, çalışanların bu değer üzerinde bir titreşime hiç bir şekilde maruz kalmaması gereken değeri ifade etmektedir.

İlgili yasal düzenlemelerde çalışanların titreşim maruziyetleri iki açıdan ele alınmaktadır: el-kol titreşimi ve bütün vücut titreşimi. El-kol titreşimi, çalışanların el-kol sistemine aktarıldığı zaman, sağlık ve güvenlik için risk oluşturan titreşimlerdir. Bunlar çalışanların özellikle kemik, kas, damar, eklem, ve sinir bozukluklarına yol açarlar. Yasal düzenlemelerde el-kol titreşimleri için şu değerler öngörülmüştür:

  • Sekiz saatlik çalışma süresi için günlük maruziyet sınır değeri 5 m/s2
  • Sekiz saatlik çalışma süresi için günlük maruziyet eylem değeri 2,5 m/s2

Bütün vücut titreşimi ise, vücudun tamamına aktarıldığı zaman, sağlık ve güvenlik için risk oluşturan titreşimlerdir. Bunlar çalışanların özellikle bel bölgesinde ve omurgasında ciddi rahatsızlıklara yol açarlar. Yasal düzenlemelerde bütün vücut titreşimleri için şu değerler öngörülmüştür:

  • Sekiz saatlik çalışma süresi için günlük maruziyet sınır değeri 1,15 m/s2
  • Sekiz saatlik çalışma süresi için günlük maruziyet eylem değeri 0,5 m/s2

Akredite muayene kuruluşları tarafından verilen gözetim hizmetleri kapsamında, titreşim maruziyeti ölçümleri hizmeti de bulunmaktadır.

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları dikkate alarak gözetim hizmetleri kapsamında titreşim maruziyeti ölçümleri hizmeti vermektedir. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.