EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Taşlama Tezgahları Muayenesi

Taşlama tezgahlarında yapılan işlemler, bir kısım işletmeler tarafından talaşlı imalat yöntemleri arasında kabul edilir. Bir kısım işletmeler ise aslında çok fazla talaş kaldırılmadığını ve taşlama işleminin, parçanın şeklini değiştirmek için değil yüzey kalitesini iyileştirmek için yapıldığını ileri sürerek bu görüşü kabul etmezler.

Taşlama Tezgahları Muayenesi

İşin doğrusu taşlama işlemi, bir yüzey işleme çalışmasıdır. Temel metal işleme yöntemlerinden biri olan taşlama yönteminde bir miktar talaş kalksa da bu yöntem talaşlı imalat grubuna girmemektedir.

Sert ve aşındırıcı parçalar, bir takım birleştirme elemanları ile fırınlanarak biraraya getirilir ve kesici taşlar elde edilir. Taşlama tezgahında bu kesici taşlar yüksek devirlerde döndürülür ve iş parçası yüzeyine yavaşa temas ettirilir. Bu şekilde hassas ölçülere uygun olarak yüzey iyileştirmesi yapılır.

İşleme özelliklerine göre taşlama tezgahlarının birkaç türü bulunmaktadır. Örneğin düzlem taşlama tezgahları, düz yüzeyleri taşlama amacı ile kullanılır. Bu tür taşlama ile taşın kalitesi ve malzemenin özelliğine bağlı olarak son derece pürüssüz bir yüzey elde edilebilir. Silindirik taşlama tezgahları, silindir şekilli iş parçalarının dış yüzeylerini iyileştirmek için kullanılır. Delik taşlama tezgahları ise silindirik taşlama tezgahlarının aksine iç yüzeylerin taşlanmasında kullanılır.

Akredite olmuş muayene kuruluşları, taşlama tezgahlarının muayenelerini yapmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN 62841-3-4 Güvenlik kuralları - Elektrik motoruyla çalışan, elde tutulan aletler, taşınabilir aletler ve çim ve bahçe makinaları için - Bölüm 3-4: Taşınabilir masa tipi taşlama tezgahları için belirli gereklilikler
  • TS EN ISO 16089 Makine aletleri - Güvenlik - Hareketsiz taşlama makineleri
  • TS ISO 1986-1 Düzlem yüzey taşlama tezgahları - Yatay fener milli deney koşulları ve hassasiyet kontrolü
  • TS ISO 4703 Taşlama tezgahları - İki sütunlu, düzlem yüzeyli - Kayıt taşlama için - Deney şartları - Doğruluk derecesinin tayini

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile tezgahların periyodik kontrollerini de yapmaktadır. Bu çerçevede olmak üzere işletmelere taşlama tezgahlarının muayenesi hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda, yürürlükte olan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve genel kabul görmüş test ve muayene yöntemlerine uygun hareket edilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.