EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Kimyasal Madde Tankları Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Kimyasal maddelerin doğru bir şekilde depolanması önemli bir konudur. Bunun için de doğru sınıflandırılması gerekmektedir. Kimyasal maddelerin, herhangi beklenmeyen bir durumda tehlikeli tepki göstermeyecek şekilde sınıflandırılması gerekmektedir. Bu sınflandırma genel olarak, kolay alev alabilen, korozif (yani aşındırıcı olan), toksik veya çok toksik olan, oksitleyici maddeler, patlayıcı maddeler ve sıkıştırılmış gazlar şeklinde yapılmaktadır. Böyle bir sınıflandırmanın temelinde söz konusu kimyasal maddelerin kimyasal özellikleri yatmaktadır. Bu şekilde fiziksel temas ile birlikte ortaya çıkacak riskler azaltılmıs olmaktadır. Genel yaklaşım, kimyasal maddeleri birbirleri ile uyumlu oalcak şekilde sınıflandırmaktır.

Kimyasal Madde Tankları Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Kimyasal depolama tanklarında, yangının çıkmasını önleyecek ve yangın çıkması durumunda yakındaki tanklara sıçramasına engel olacak bir takım tasarım kuralları, yasal düzenlemelerde ve yerli ve yabancı standartlarda yer almaktadır. Bu yasal düzenlemelere ve standartlara genel olarak bakılacak olursa, beş temel husus üzerinde durulduğu görülür:

  • Tankların yerleşim kuralları
  • Tank alanlarında alınacak yangın güvenlik tedbirleri
  • Tankların, boru hatlarının, pompa ve kompresörlerin ve basınç düzenleyeci ekipmanların tasarım kuralları
  • Alınması gerekli elektrik ve elektrostatik tehlike önlemleri
  • Tankların üretilmesi ve kullanılması sırasında uyulması gereken kurallar

Kimyasal madde tanklarında, yanıcı, yakıcı ve zehirleyici özellikte sıvı veya gaz durumdaki kimyasal maddeler depolanmaktadır. Bu nedenle yürürlükteki yasal düzenleme esaslarına ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan belli standartlara uyulup uyulmadığının kontrol edilmesi, insanların can ve mal güvenliği bakımından önemli olmaktadır. Muayene kuruluşları tarafından kimyasal madde tanklarının kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN 14432 Tanklar - Tehlikeli maddelerin taşınması için - Sıvı kimyasalların taşınması için tank donanımları ürün boşalma ve hava girişi vanaları
  • TS EN 14433 Tanklar - Tehlikeli maddelerin taşınması için - Sıvı kimyasalların ve sıvılaştırılmış gazların taşınması için tank donanımı - Dip vanaları
  • TS 13818 Taşıma ve depolama işlemleri için polietilen (PE) tanklar - Su, gıda ve kimyasal maddeler için

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, basınçlı kapların periyodik kontrolleri kapsamında kimyasal madde tanklarının periyodik kontrol ve muayenelerini de yapmaktadır. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.