EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Boru Hatları Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Ham petrol, doğalgaz ve içme sularının taşınması amacıyla bugün ülkemizin her yanında çeşitli boru hatları döşenmektedir. Bu boru hatları giderek daha büyük bir ağ oluşturmaktadır. Bu boru hatlara aasında hidroelektrik tesislerin basınçlı boruları da bulunmaktadır. Bu boru hatlarının, tasarım, üretim ve işletme süreçlerinde yüklenici mühendislik firmalarına ve resmi kuruluşlara önemli sorumluluklar düşmektedir.

Boru Hatları Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Boru hatları ile taşıma faaliyetlerinin belli üstünlükleri bulunmaktadır. Çoğu zaman yer altından geçen hatlar çevreya zarar vermezler. Taşımacılık faaliyetleri ekonomiktir. Geleneksel taşımacılıkta olduğu gibi boş konteylerleri geri gönderme problemi yoktur. Zaman içinde boru hatlarının kapasitesini artırmak mümkündür. İstatistiklere bakılırsa boru hatları ile taşımacılıkta kaza oranları ve maliyetleri çok düşüktür.

Boru hatları genel olarak iletim, dağıtım ve bina bazlı olmak üzere üç farklı şekilde sınıflandırılmaktadır. Temel fiziksel özellikleri, darbelere karşı dayanıklı olma, uzun ömürlü olma ve kırılmadan bükülebilme özellikleridir. Kullanıldığı yere ve kullanım şeklinde göre bu fiziksel özellikler birbirinden farklıdır. Ancak esas olan üretiminde kullanılan malzemenin gerilim altında uzama özelliğidir. Örneğin çelik borular, yüksek dayanımlı, kırılmaya karşı güvenli, hafif ve ekonomiktir, ancak özel koruyucu bir kaplama gerektirmektedir. Font borular ise korozyona dayanıklı, uzun ömürlü ve ağır, ancak darbelere karşı hassas yapıdadır.

Netice olarak boru hatlarının içinde basınç bulunmaktadır ve yüksek basınç altında patlama riski taşımaktadır. Bu yüzden boru hatlarının periyodik bakım ve testlerinin, akredite muayene kuruluşları tarafından yapılması ve belgelendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmalarda esas alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS 9722 Doğal gaz boru hattı - Boru tipi ve şişe tipi gaz depolarının projelendirme ve tesis kuralları
  • TS 8091 Doğalgaz boru hattı donanımı - Bakım kuralları
  • TS 8154 Doğal gaz boru hatları - Gaz sızıntı kontrol kriterleri
  • TS 9807 Doğal gaz boru hattı - Basınç düşürme ve basınç sınırlama istasyonu ve cihazları - Kapasite kuralları
  • TS 5141 EN 12954 Katodik koruma - Gömülü veya suya daldırılmış metalik yapılar için - Boru hatları için genel prensipler ve uygulama

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, basınçlı kapların periyodik kontrolleri kapsamında boru hatlarının periyodik kontrol ve muayenelerini de yapmaktadır.

 


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.