EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Topraklama Testleri

Bir yandan elektrik şebekesine bağlı yükleri, elektrik akımının beklenmedik etkilerinden korumak için, bir yandan da insanların can güvenliğini sağlamak için, iletken bölümlerin toprağa bağlanması gerekmektedir. Bu işlemlere basitçe topraklama denir. Elektrik sisteminde, kullanılan cihazlarda ve ekipmanlarda, izolasyonun açılması veya delinmesi gibi herhangi bir nedenle meydana gelebilecek tehlikeli bir durumda, kısa devre riskini ortadan kaldırmak için topraklama yapılmak zorundadır. Bu aynı zamanda sistemin ve cihazların düzgün çalışması için de gereklidir.

Topraklama Testleri

Genelde farklı amaçlarla topraklama yapılmaktadır ve topraklama testleri de bu doğrultuda gerçekleştirilmektedir. Örneğin koruma topraklaması insanları tehlikeli dokunma gerilimlerinden korumak için yapılmaktadır. İşletme topraklaması, akım devresinin bir noktasının, cihazların ve elektrik sisteminin normal çalışması için yapılmaktadır. Fonksiyon topraklaması ise bir işletme elemanın fonksiyonunu yerine getirmesi için yapılmaktadır.

Çalışanların ve bireysel kullanıcıların can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından elektriksel güvenlik testlerinin yapılması büyük önem taşımaktadır. Laboratuvarımızda bu kapsamda olmak üzere topraklama testi hizmetleri de verilmektedir. Bu testlerde yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanmış standartlar arasında başlıca şunlar dikkate alınmaktadır:

  • TS EN 60335-1 Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektriksel cihazlar için güvenlik kuralları
  • TS HD 60364-4-44 Binalarda elektrik tesisatı - Bölüm 4: Güvenlik için korunma - Kısım 44: Aşırı gerilimlere karşı korunma alçak gerilim tesisatının yüksek gerilim sistemleri ile toprak arasındaki arızalara karşı korunması
  • TS HD 60364-4-41 ... Kısım 41: Elektrik çarpmasına karşı korunma
  • TS HD 60364-5-54 ... Kısım 54: Elektriksel teçhizatın seçilmesi ve montajı, topraklama düzenlemeleri ve koruyucu iletkenler

Laboratuvarımız, hızlı, kaliteli, kesin, güvenilir ve doğru sonuçlar vermek amacı ile, deneyimli, eğitimli ve sürekli kendini geliştiren güçlü bir çalışan kadrosu kurmuştur. Aynı zamanda güçlü bir teknolojik altyapıya sahiptir ve bunu sürekli geliştirmektedir. Topraklama testi hizmetleri dahil olmak üzere laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz çalışmaları da yapılmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.