EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Vakum Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Vakum, basıncı normal hava basınç değerinin altında olan gazların depolandığı kapalı hacimdir. Vakum işleminde, gaz veya hava basıncını yaratan moleküller özel pompalarla emilmekte ve yoğuşması sağlanmaktadır. Başka bir ifade ile hava basıncının atmosfer basıncı değerinin altına düşürülmesine vakumlama denmektedir. Uygulamada basınç ve vakum değerlerini ifade eden birimler aynıdır ve vakum çalışmalarında da Torr veya Pascal kullanılır. Laboratuvar ortamında elde edilen en düşük vakum 10-15 atmosferdir.

Vakum Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Bir vakum sistemi, pomba ile birlikte bağlantı elemanları, borular, vanalar ve vakum ölçerden oluşmaktadır. Vakum tankları sanayide birçok alanda kullanılmaktadır. Örneğin paketleme ambalaj sektöründe, lamba ve ampul üretiminde, soğutucu ve buzdolabı üretiminde, metal yüzeylerinin sertleştirilme işlemlerinde, uzay ve silah sektöründe, sızdırmazlık testlerinde, bilimsel araştırmalarda ve atom parçacıklarının hızlandırılmasında çok farklı değerlerde vakum sistemleri kullanılmaktadır.

Vakum tankları ters basınç özellikli çalıma sistemi yüzünden, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde basınçlı kaplar ve tesisatlar grubuna girmektedir. Bu bakımdan periyodik kontrollerinin yılda en az bir kere makine mühendisleri, makine teknikerleri ve yüksek teknikerler tarafından yapılması gerekmektedir. Muayene kuruluşları tarafından vakum tanklarının kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN 13160-2 Sızıntı belirleme sistemleri - Bölüm 2: Basınçlı ve vakumlu sistemler
  • TS EN 13530-2 Kreyojenik tanklar - Bölüm, taşınabilir vakum yalıtımlı kaplar - Bölüm 2: Tasarım, imalat, muayene ve deneyler
  • TS EN ISO 20421-2 Kriyojenik kaplar - Büyük taşınabilir vakum yalıtımlı kaplar - Bölüm 2: İşletme gereklilikleri
  • TS EN 13458-2  Kriyojenik tanklar - Statik vakumla yalıtılmış tanklar - Bölüm 2: Tasarım, imalat, muayene ve deney
  • TS EN 14595 Tanklar - Tehlikeli maddelerin taşınması için - Servis donanımları - Basınç ve vakum havalandırma bacası

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, basınçlı kapların periyodik kontrolleri kapsamında vakum tanklarının periyodik kontrol ve muayenelerini de yapmaktadır. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.