EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Araç Üstü Vinç Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Araç üstü vinçler, adından da anlaşılacağı gibi bir araç üzerine monte edilmiş yük kaldırma makineleridir. Bu vinçler düşey veya yatay pozisyonda, yani eğik konumda bulunan yüklerin belli bir mesafeye taşınması amacı ile kullanılmaktadır. Araç üstü vinçler genel olarak lastik tekerlekli veya paletli herhangi bir araç üzerine yerleştirilmektedir. Bu hareket kabiliyeti yüzünden de kullanım alanları oldukça fazladır.

Araç Üstü Vinç Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Araç üstü vinçlerin çalışma şekli, vince bağlı motorun çalıştırdığı pompalar ile iki yana ve yukarı aşağı olmak üzere yüklerin kaldırılıp indirilmesi şeklindedir. Bu vinçlerin denge kolları bulunmaktadır ve kulanılmadan bunların açılması ve sabitlenmesi gerekmektedir.

Kullanım amacına ve yerine bağlı olarak araç üstü vinçlerin, katlanabilir bomlu, teleskopik ve insan kaldırma platformlu türleri bulunmaktadır. Katlanabilir bomlu olan türleri ortalama 5 ile 20 ton arası yük taşıma kapasitesine sahiptir ve 5 ile 15 metre arasında yüksekliğe kadar yük kaldırabilmektedir. Teleskobik türleri, ortalama 10 ile 60 ton arası yük taşıma kapasitesine sahiptir ve 10 ile 25 metre arasında yüksekliğe kadar yük kaldırabilmektedir. İnsan kaldırma platformlu araç üstü vinçler ise sepet platform üzerinde 200 kilo ile 1 ton arası yük taşıma kapasitesine sahiptir ve 4,5 ile 25 metre arasında yüksekliğe kadar yük kaldırabilmektedir.

Araç üstü vinçler, kapasitelerine bağlı olarak genelde yüksek gerilim hattı çalışmalarında, yol çalışmalarında, bazı şantiyelerde ve limanlarda oldukça fazla kullanılmaktadır.

Araç üstü vinçlerin periyodik muayenelerinde testler, beyan edilen yükün 1,25 katı ile yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan standartlar ise şunlardır:

  • TS 10116 Kaldırma ve taşıma makinaları - Vinçler - Muayene ve deney metotları
  • TS EN 12385-3 Çelik tel halatlar - Güvenlik - Bölüm 3: Kullanım ve bakım bilgileri
  • TS ISO 4309 Vinçler - Tel halatlar - Muayene ve hizmet dışı bırakmak için uygulama kuralları

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile kaldırma iletme makinalarının periyodik kontrollerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de araç üstü vinç periyodik kontrol ve muayenesidir. Bu çalışmalar yürürlükte olan yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlar esas alınarak kusursuz bir şekilde verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.