EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Şebeke Gerilimi Ölçümü

Bir enerji iletim hattı üzerinde elektrik enerjisinin, tüketicilere ulaşan gerilim anma değeri, çoğu Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de 220 volttur. Elektrik şebekesi, üretilen elektrik enerjisini tüketicilere iletmek amacı ile kurulan bir ağ sistemidir. Elektrik santrallerinde üretilen elektrik enerjisi, enerji nakil hatları ve dağıtım hatlarından oluşan bu elektrik şebekesi sayesinde tüketicilere ulaşmaktadır.

Şebeke Gerilimi Ölçümü

Genel olarak elektrik enerjisini üretilen santraller yerleşim birimlerinin ve işletmelerin uzağındadır. Üretilen elektrik enerjisini iletmek için kullanılan şebekelere iletim şebekeleri, bu enerjiyi tüketicilere dağıtmak için kullanılan şebekelere ise dağıtım şebekeleri adı verilmektedir. Elektrik iletim ve dağıtım şebekeleri, üretilen enerjinin güvenilir ve kesintisiz bir şekilde tüketicilere ulaşmasına hizmet etmektedir.

Söz konusu elektrik şebekeleri, kullanıldıkları gerilimlere bağlı olarak şu şekilde sınıflanmaktadır:

  • Alçak gerilim şebekeleri (1 kilovoltun altındadır)
  • Orta gerilim şebekeleri (1 kilovolt ile 35 kilovolt arasıdır)
  • Yüksek gerilim şebekeleri (35 kilovolt ile 154 kilovolt arasıdır)
  • Çok yüksek gerilim şebekeleri (154 kilovolt ve üzeridir)

Konutlarda ve işletmelerde kullanılan elektrik enerjisi alternatif akımdır. Sağladığı bir takım avantajlar yüzünden doğru akıma kıyasla alternatif akım daha fazla tercih edilmektedir. Birçok elektrikli ve elektronik cihaz genelde alternatif akımla çalışır. Buna rağmen bir takım makinalar ve ev aletleri ise doğru gerilimle çalışır. Bu cihazların içinde bir AC/DC dönüştürücü bulunur ve şebekeye bağlanarak kullanılır. Ancak bütün bu cihazların düzgün ve sorunsuz çalışmaları, şebekedeki akımın istenen seviyede olmasını gerektirir (220 volt). Bu ise ancak muayene kuruluşları tarafından yapılacak şebeke gerilim ölçümleri ile kanıtlanabilir.

Yetkili muayene kuruluşları tarafından şebeke gerilimi ölçümleri yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN 50160/AC Genel elektrik şebekeleri tarafından sağlanan elektriğin gerilim karakteristikleri
  • TS EN 50160 Genel elektrik şebekeleri tarafından sağlanan elektriğin gerilim karakteristikleri

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de şebeke gerilimi ölçümleridir. Bu çalışmalarda yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uyulmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.