EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Görsel Muayene (VT)

Tahribatsız muayene yöntemleri arasında sıkça başvurulan yöntemlerden biri görsel muayenedir (visual testing, VT). Görsel muayene işleminin temelinde, bir malzemenin direkt veya indirekt olarak önceden tespit edilen kriterler dikkate alınarak bir hata taşıyıp taşımadığının ve üretimde iyileştirme gerektirip gerektirmediğinin insan gözü ile kontrol edilmesi yatmaktadır. Görsel muayene işleminin sonunda malzemenin kabul edilmesine, reddeilmesine veya onarım görmesine karar verilmektedir.

Görsel Muayene (VT)

Eğer doğru uygulanacak olursa görsel muayene oldukça etkili bir kalite kontrol aracıdır. Bu yöntemde hem malzemedeki yüzey hataları hem de kaynak hataları tespit edilebilmektedir. Oldukça ekonomik bir kontrol yöntemidir ve hataların tespit edilmesinde çok başarılı bir yöntemdir. Ama bir önemli dezavantajı sadece görülebilir hataların tespit edilmesidir. Malzemenin iç yapısı hakkında bir fikir elde edilemez. Bu nedenle de bu testi uygulayan kişinin deneyimli ve eğitimli olması çok önemlidir. Ayrıca bir anlık dalgınlık ve dikkatsizlik ya da göz yanılması yanıltıcı sonuçlara neden olabilir.

Kısaca bir mazlemenin kalitesini etkileyen yüzeydeki süreksizlikler ve yapısal bozukluklar bu yöntemde çabucak tespit edilebilir. Bu çalışmada büyüteç benzeri bir yardımcı kullanılabilir ancak zorunlu değildir. Genelde diğer tahribatsız muayene yöntemlerinden önce bu yöntemin uygulanması gerekmektedir.

Yetkili muayene kuruluşları tarafından gerçekleştirilen tahribatsız muayene, test ve denetim çalışmaları arasında görsel muayene (VT) çalışmaları da bulunmaktadır. Bu çalışmalarda, yürürlükte olan yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı standartlar dikkate alınmakta ve hızlı, kaliteli ve güvenilir bir şekilde hizmet verilmektedir. Esas alınan birkaç standart şu şekildedir:

  • TS EN 13018 Tahribatsız muayene - Gözle muayene - Genel kurallar
  • TS EN 13927 Tahribatsız muayene - Gözle muayene - Donanım
  • TS EN ISO 17637 Ergitme kaynaklarının tahribatsız muayenesi - Ergitme kaynaklı birleştirmelerin gözle muayene
  • TS EN ISO 17635 Kaynakların tahribatsız muayenesi - Metalik malzemeler için genel kurallar
  • TS ISO 3058 Tahribatsız muayene - Gözle muayene araçları - Düşük büyütmeli gereçlerin seçimi

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, tahribatsız muayene yöntemleri arasında görsel muayene (VT) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetlerimiz güçlü bir teknolojik alt yapı ve deneyimli ve eğitimli bir ekip tarafından verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.