EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Hidrofor Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Basıncı düşük durumda olan suyu, doğrudan şehir şebekesinden veya bir depodan alarak, gerekli akış hızı ve basınç kazandıran ve kullanıma sunan ve bunu otomatik bir şekilde sürekli yapan sistemlere hidrofor denmektedir. Özellikle yüksek binalarda, şebeke suyunun basıncı, suyun üst katlara çıkmasına yeterli olmadığı için hidrofor sistemleri kullanılmaktadır.

Hidrofor Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Kullanım amaçlarına bağlı olarak çeşitli hidrofor sistemleri bulunmaktadır: kullanma suyu hidroforları, yangın söndürme suyu hidroforları, bahçe sulama hidroforları ve proses suyu hidroforları gibi. Bu hidroforlar yapısal ve teknik özelliklerine göre paslanmaz gövdeli, paslanmaz kollektörlü, yatay, dikey, noryl çarklı veya bronz çarklı olabilir. Kullanılan pompa sayısın bağlı olarak da tek pompalı ve çok pompalı hidrofor çeşitleri bulunmaktadır.

Bugün basınçlandırma sistemleri konusunda bütün dünyada genel kabul gören en kapsamlı standart DIN 1988 standardıdır. Bu standart, kullanım suyu hidroforlarının nasıl ve hangi kriterler bazında seçilip kullanılacağını açıklamaktadır. Ayrıca Avrupa Birliği ülkelerinde EN 806 standardı da kullanılmaktadır.

Hidroforlar, içinde oluşan basınç yüzünden insanların can ve mal sağlığı bakımından risk taşıyan basınçlı kaplardan biridir ve düzenli aralıklarla kontrol ve muayenelerinin yaptırılması gerekir. Muayene kuruluşları tarafından hidroforların kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN 806 Bina içi tesisatı - İçme ve kullanma sularının taşınması için özellikler
  • TS 1911 Düşey hidrofor (su basınçlandırma) tankları - Su besleme sistemleri için
  • TS 11490 Hidrofor (su basınçlandırma) tankları - Yatay
  • TS 6553 Hava besleme ve tahliye cihazları (düşey hidroforlar için)
  • TS 10576 Membranlı hidrofor tankı
  • TS 12852 Yetkili servisler - Basınçlı kaplar ve tanklar - Sabit tanklar (gaz ve sıvı yakıt için olanlar hariç) hidroforlar, atmosfere açık ve kapalı tip genleşme depoları için - Kurallar

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, basınçlı kapların periyodik kontrolleri kapsamında hidroforların periyodik kontrol ve muayenelerini de yapmaktadır. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.