EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Gırgır Vinç Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Gırgır vinçler genelde inşaat sektöründe çok kullanılan bir kaldırma ve iletme aracıdır. Yaygın olarak kullanılan türleri, 400 kg’a kadar kaldırma kapasitesine sahiptir ve yerden kumanda edilmektedir. Gırgır vinçler ile her çeşit yük ve malzemeyi, kolay bir şekilde 100 metreye kadar yüksekliğe çıkarmak mümkündür. Yerden kumandalı gırgır vinçler, küçük büyük bütün inşaatlarda ve şantiye alanlarında kullanılmaktadır.

Gırgır Vinç Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Gırgır vinçler genel olarak üç farklı türde üretilmektedir: kavramalı yerden kumandalı gırgır vinçler, kayışlı yerden kumandalı gırgır vinçler ve sessiz şanzımanlı yer gırgır vinçleri. İhtiyaç neyi gerektiriyorsa bunlardan biri seçilmekte ve kullanılmaktadır. Ancak genelde yerden kumandalı gırgır vinçler, kullanım kolaylığı yüzünden daha fazla tercih edilmektedir. Bu vinçler de, kullandıkları güç kaynaklarına bağlı olarak benzinli veya dizel motorlu ya da elektrikli olabilmektedir.

Gırgır vinçlerde kendir özlü çelik halatlar kullanılmaktadır. Bugün inşaatların yüzde 90’ında yerden kumandalı gırgır vinçler kullanılmaktadır. Çok yüksek binaların yapımında ise daha çok kule vinç kullanmaktadır. Kısaca yerden kumandalı gırgır vinçler, inşaat sektörü için vazgeçilmez bir araçtır.

Gırgır vinçlerin, çift tamburlu, tek tamburlu, dam tipi ve mini tip gibi değişik türleri de bulunmaktadır. Ancak hangi türü kullanılırsa kullanılsın önemli olan çalışanların sağlık ve güvenliğidir. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre gırgır vinçler, beyan edilen yükün en az 1,25 mislini kaldıracak ve askıda tutacak güce sahip olmak zorundadır.

Yetkili muayene kuruluşları tarafından gırgır vinçlerin test ve muayeneleri yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS 10116 Kaldırma ve taşıma makinaları - Vinçler - Muayene ve deney metotları
  • TS EN 12385-3 Çelik tel halatlar - Güvenlik - Bölüm 3: Kullanım ve bakım bilgileri
  • TS ISO 4309 Vinçler - Tel halatlar - Muayene ve hizmet dışı bırakmak için uygulama kuralları

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile kaldırma iletme makinalarının periyodik kontrollerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de gırgır vinçlerin periyodik kontrol ve muayenesidir. Bu çalışmalar yürürlükte olan yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlar esas alınarak kusursuz bir şekilde verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.