EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Elektriksel Kaynaklı Yangını Önleme Ölçümleri

İşletmelerde elektrik yüzünden yangınların çıkması her zaman karşılaşılan bir olaydır. Böyle bir yangının çıkabilmesi için ortamda bir elektrik arkı oluşmuş olması gerekir.

Elektriksel Kaynaklı Yangını Önleme Ölçümleri

Elektrik arkı, elektrik akımının iki karşıt yüklü kutup arasında kısa devre yapması ve bir kıvılcım oluşturması durumudur. Bu olayın başlıca nedeni elektrik malzemelerindeki izolasyonun, özelliğini kaybetmesidir. Çoğu zaman dış etkenlere, izolasyon maddesindeki aşırı ısınmaya ve elektrik akımında iki kutup arasında aşırı gerilim farkı ortaya çıkmasına bağlı olarak izolasyon malzemesi özelliğini kaybeder.

Eğer elektrik devresine, kaldırabileceğinden daha fazla yük bağlanmışsa izolasyon malzemesi ısınmaya başlar. Elektrik elemanlarının bağlantı düzeninde ortaya çıkacak gevşemeler de kısa devre oluşmasının başlıca nedenidir. Ayrıca elektrik kablolarının kesiti, çektiği akıma göre küçük ise yine bir ark oluşma ihtimali bulunmaktadır. Keza elektrkli veya elektronik makinanaların ve ekipmanların düzenli bakımlarının yapılmaması da bir kısa devreye neden olabilir.

Aslında bir elektrik devresinden, kaldırabileceği yükten daha fazla akım geçiyorsa, bu durum elektrik sistemindeki sigorta ve röle gibi devre koruma elemanları ile koruma altına alınmaktadır. Ancak bu elemanlar görevlerini tam olarak yerine getirmiyorsa, bu durum da bir yangın ihitmalini tetikleyebilir.

Bugün işletmelerde karşılaşılan elektrik kaynaklı hasarlar iki şekilde oluşmaktadır:

  • Devre kesici veya şalterli elemanlar devreye girerken ortaya kıvılcımlar çıkması
  • Şebekede aşırı ısınma olması

Elektriksel kaynaklı yangın ihtimalinin düşürülmesi için mutlaka etkili önlemlerin alınması gerekmektedir. İşletmelerde yangınların önemli bir kısmı, elektrik ana dağıtım panolarında başlamaktadır. Bu nedenle elektrik panolarının mümkün olduğunca üretim alanından uzak tutulması gerekir. Ayrıca elektrik tesisatının, Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği ve Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği esaslarına uygun şekilde kurulması gerekmektedir.

Bunun yanında akredite muayene kuruluşları tarafından elektriksel kaynaklı yangını önleme ölçümleri yapılmaktadır. Bu ölçüm sonuçları işletmelerin zamanında önlem almaları açısından önemlidir.

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de elektriksel kaynaklı yangını önleme ölçümleridir. Bu çalışmalarda yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uyulmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.