EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Otomotiv Gözetimleri
Sektörel Gözetim

Otomotiv Gözetimleri

Bir önceki yıl rakamları ile karşılaştırılırsa, otomotiv sektöründe 2017 yılının ilk ayında, bir önceki yılın ilk altı ayına göre ihracatın yüzde 23 oranında arttığı, buna karşılık ithalatın yüzde 6 oranında gerilediği görülmektedir. 2017 yılının ilk ayında 14,4 milyar dolar ihracat gerçekleşirken, bir önceki yılın ilk altı ayında 11,3 milyar ithalat yapılmıştır. Yani 2017 yılı Ocak ile Haziran döneminde otomotiv sektörü dış ticaret dengesi 3,1 milyar dolar fazla vermiştir. Bunun yanı sıra otomotiv sektöründe dış ticaret hacmi aynı dönem itibariyle yüzde 8,7 oranında artmış ve 25,7 milyar dolar olmuştur.

otomotiv-gozetimleri

Toplam ihracat içinde otomotiv sektörünün ihracat payı yüzde 18,6 olurken toplam ithalat içinde otomotiv sektörünün ithalat payı yüzde 10,4 olarak gerçekleşmiştir.

Otomotiv ana sanayiinde yer alan ürün grupları, traktörler, otobüs, minibüs ve midibüsler, binek otomobiller ve kamyon ve kamyonetlerdir. Otomotiv yan sanayiinde yer alan başlıca ürün grupları ise şunlardır: kauçuk dış ve iç lastikler, amyant içeren ve içermeyen fren balataları, emniyet camları, dikiz aynaları, içten yanmalı motorlar, dizel ve yarı dizel motorlar, klimalar, filtreler, bilyalı rulmanlar, transmisyon milleri ve kranklar, contalar, aküler, ateşleme sistemleri, aydınlatma ve işaret cihazları, şasiler, karoseriler, tamponlar, emniyet kemerleri, karoseri aksamı, frenler ve servo frenler, vites kutuları, akslar, tekerlekler, suspansiyon sistemleri, radyatörler, egzoz susturucuları ve egzoz boruları, direksiyon simitleri, direksiyon kolonları ve direksiyon kutuları, hava ile şişmeli hava yastıkları, oturmaya mahsus mobilyalar.

Küresel otomotiv sektörü ihracatında ülkemiz öne çıkan ülkeler arasındadır ve 2016 yılında gerçekleşen payı yüzde 1,4’dür. Bu konuda en büyük artış gösteren ülke Türkiye’dir. Sıralamada ülkemiz 23,9 milyar dolarlık ihracat ile küresel otomotiv sektörü sıralamasında 19’uncu sırada yer almaktadır.

Ülkemizin en fazla otomotiv ihracatı yaptığı ülkeler arasında ilk üç ülke Almanya, İtalya ve Fransa’dır. En fazla ithalat gerçekleştirilen ülkeler ise Almanya, İngiltere ve İspanya’dır.

Bu rakamlar otomotiv sektöründe ülkemizin dış ticaretinin önemini ortaya koymaktadır. Bu bakımdan gözetim ve denetim kuruluşları tarafından gerçekleştirilen otomotiv sektörü gözetimleri çok önemlidir. Otomotiv sektöründe ürünlerin mükemmel kalitede olması konusunda yerli ve yabancı birçok standart ve yasal düzenleme bulunmaktadır. Ancak yüksek kaliteyi sağlamada bunların etkisi yüksek olsa da, üretimin her aşamasında yapılacak gözetim çalışmaları da ayrıca önem taşımaktadır. Üretim sırasında gözden kaçacak bir nokta, sürüş güvenliği ve insan sağlığı bakımından risk yaratabilir.

Kuruluşumuz güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile bu hizmetleri kusursuz olarak vermektedir. Bu çerçevede kuruluşumuz tarafından verilen başlıca otomotiv gözetim hizmetleri arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Tüm otomotiv kargo gözetimleri
  • Araçların teknik normlara uygunluk surveyleri
  • Yükleme ve tahliye sürecinde ve stok alanlarında genel kondisyon surveyleri
  • Yükleme listelerine uygunluk surveyleri
  • Yükleme sürecinde lashing hizmetleri
  • Hasar surveyleri

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.