EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Sapan Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Zincir veya çelik sapanlar, çok ağır yükleri hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde kaldırmayı ve taşımayı sağlayan araçlardır. Sapanlar baklalı zincirden ve gerekli bağlantılardan oluşmaktadır. Bu bağlantılar genel olarak çelik kanca ve halkalardır. Sapanların, kullanıldıkları alana ve kaldırılacak yükün özelliklerine bağlı olarak farklı kavrama ve bağlama türleri bulunmaktadır. Zincir sapanlar işletmelerin ihtiyaçlarına göre çok çeşitli şekillerde kullanılabilir. Örneğin tek kollu sapanlar, çift kollu sapanlar veya çok kollu sapanlar kullanılabilir. Hatta kol boyları ihtiyaca göre ayarlanabilen sapanlar da bulunmaktadır. Kısaca sınırsız şekilde sapan yaratılabilir.

Sapan Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Baklalı çelik zincir sapanlar çok eskilerden beri yükleri kaldırmak amacı ile kullanılmıştır. Ancak bunlar fazla yaygınlaşmamıştır. Çünkü zinciri istenilen bir sapan şekline sokmak fazla pratik olmamıştır. Bunun yanında fazla ağır olduklarından işletmeler fazla tercih etmemiştir. Son yıllarda zincir sapan kullanımı daha yaygındır. Çünkü zincir sapan yapımında artık alaşımlı özel çelik kullanılmaktadır ve bu tür zincirler daha fazla dayanma gücüne sahip olduklarından daha ağır yükleri kaldırabilmektedir. Ayrıca zincir sapanlar kaynak gerektirmemekte ve özel bağlantı elemanları ile kısa sürede yapılmaktadır.

Sapanlar yük altında çalıştıkları için, işletmelerde can ve mal güvenliğini sağlamak önemli olmaktadır. Yetkili muayene kuruluşları tarafından gerçekleştirilen, sapanların test ve muayeneleri çalışmalarında göz önünde tutulan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 13414 Çelik tel halat sapanlar - Güvenlik
  • TS EN 13411 Çelik tel halatlar için sonlandırıcılar - Güvenlik
  • TS EN 1677 Sapan bileşenleri - Güvenlik
  • TS EN 1492 Tekstil sapanlar - Güvenlik
  • TSE K 509 Kısa baklalı zincir - Kaldırma amaçları için - Güvenlik
  • TS ISO 3056 Kalibre edilmemiş yuvarlak çelik baklalı kaldırma zincir ve zincir sapanları, kullanım ve bakım
  • TS EN 13155 Vinçler - Güvenlik-Sabitlenmemiş yükler için sapanlar

Kuruluşumuz, test ve muayene hizmetlerini verirken, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları dikkate almaktadır. Aynı şekilde kaldırma iletme makinalarının periyodik kontrolleri kapsamında, sapanların periyodik kontrol ve muayene hizmetleri de verilmektedir.

 


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.