EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Kompresör Teknik Ölçümleri

İş sağlığı ve güvenliği yönünden işletmelerde basınçlı ekipmanların güvenli bir biçimde kullanılması için, aşınma, korozyon, sızdırmazlık, deformasyon, çatlak, sıcaklık, basınç, bağlantı kontrolü, temizlik ve fonksiyon özelliklerinin düzenli olarak test ve kontrol edilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde elektrik veya farklı enerji kaynakları ile kullanılan iş makinaları ile yaşanacak iş kazalarının önlenmesi ve iş güvenliğinin sağlanması mümkün olmaktadır.

Kompresör Teknik Ölçümleri

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na dayanılarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 2013 yılında çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, bu konuda uyulması gereken esasları düzenlemektedir. Muayene kuruluşları, kompresörler dahil bütün iş makinaları ile ilgili teknik hizmetlerin güvenirliliğini ve yeterliliğini kanıtlamak amacı ile yıllık periyodik kontrol hizmetleri vermektedir. Kompresörler, söz konusu yönetmelik esaslarına göre bir basınçlı kap olarak kabul edilmektedir.

İşletmeler tarafından kullanılan vidalı kompresörler, pistonlu kompresörler, mobil kompresörler, çengel rotorlu kompresörler, paletli kompresörler, yağsız orbital kompresörler, hava tankı ve kompresörler ve daha birçok kompresör çeşidinin periyodik kontrolleri ve teknik ölçümleri makina mühendisleri, makina teknikerleri ve yüksek teknikerler tarafından yapılmaktadır.

Yetkili muayene kuruluşları tarafından kompresör teknik ölçümleri yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS 9531 ISO 3857-3 Kompresörler, pnömatik aletler ve makinalar - Terimler - Bölüm 3: Pnömatik aletler ve makinalar
  • TS EN 1012-2 Kompresörler ve vakum pompaları - Güvenlik kuralları - Bölüm 2: Vakum pompaları
  • TS EN 1012-3 ... Bölüm 3: İşlem kompresörleri
  • TS 7765 ISO 1217 Yer değiştirmeli kompresörler - Kabul deneyleri
  • TS EN 60335-2-34 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-34: Motor kompresörler için özel kurallar
  • TS EN 13445-5 Basınçlı kaplar - Ateşle temas etmeyen - Bölüm 5: Muayene ve deney

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de kompresör teknik ölçümleridir. Bu çalışmalarda yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uyulmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.