Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Dişli Açma Makinelerinin Muayenesi

Dişli makinaların binlerce yıl öncesinde Mezopotamya’da kullanıldığı sanılıyor. İnsanlar o dönemde sulama tesislerinde bir takım dişli düzenekli makinalar kullanılmışlardır. Kum saatlerinde de dişli düzeneklere rastlanmıştır. Romalılar dişlileri biraz geliştirmişler ve un değirmenlerinde kullanmışlardır. Hatta Romalılar dişlileri bronz veya demirden yaparak daha uzun süre kullanılmasını da sağlamışlardır. Tahrik milli bu dişliler neredeyse 18. yüzyıl sonlarına kadar kullanılmıştır.

Dişli Açma Makinelerinin Muayenesi

Ancak buhar makinasının bulunduktan sonra dişli çarklarda ciddi gelişmeler olmuş ve tamamen metal dişliler ortaya çıkmaya başlamıştır. Aynı dönemde ilk defa dişlilere standart getirme çalışmaları da başlamış, bir dişlinin taksimat dairesinin yay boyu tespit edilmiş ve çapta bir inç’e düşen diş sayısı belirlenmiştir.

Aralarında bir kayma olmadan, iki eksen arasında kuvvet ileten ve üzerinde çeşitli boyutlarda diş açılmış olan makina parçasına dişli çark denmektedir. Hareket için bir dişli çarkta en az iki dişli olmalıdır. Bu dişliler önceleri freze tezgahlarında açılıyordu. Ancak frezeler istenen kalitede ve hızda dişli açmakta yetersiz kalınca, bunların yerine azdırma tezgahları kullanılmaya başlanmıştır. Bunlar yuvarlanma yöntemi dişli çark açan özel tezgahlardır.

Günümüzde dişli çarklar, otomobil, uçak ve uzay teknolojisinde, saat mekanizmaları gibi hassas cihazlarda ve sanayide kullanılan birçok makinada kullanılmaktadır. Bugün teknolojik gelişmeler paralelinde, çok hızlı çalışan ve çok fazla yük taşıyan dişli çarklara gerek duyulmaktadır. Bu yüzden, düz dişli, helis dişlisi, konik dişli, çavuş dişli, iç dişli, ayna-mahruti dişli, zincir dişli, kramayer dişli ve sonsuz dişli gibi birçok dişli çark çeşidi bulunmaktadır.

Akredite olmuş muayene kuruluşları, dişli açma makinelerinin muayenelerini yapmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS 11133 Kesici takımlar - Modül azdırma freze bıçakları - Evolvent alın dişi açan - 1 Modülden 16 Modüle kadar
  • TS ISO 1122-1 Dişli terimler sözlüğü - Bölüm 1: Geometri ile ilgili tarifler

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile tezgahların periyodik kontrollerini de yapmaktadır. Bu çerçevede olmak üzere işletmelere dişli açma makinelerinin muayenesi hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda, yürürlükte olan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve genel kabul görmüş test ve muayene yöntemlerine uygun hareket edilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.