EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Elektriksel Akım Enerji Kalitesi Kontrolleri

Bugün işletmelerin faaliyetlerini gerçekleştirilebilmesi için en önemli girdi elektrik enerjisidir. Elektrik enerjisi insanlar tarafından sürekli olarak kullanılan ancak stoklanamayan bir enerji kaynağıdır. Aynı zamanda kullanım öncesinde kalitesi güvence altına alınamaz. Ancak ideal alternatif akım güç sistemlerinde elektrik enerjisinin üretilmesi, dağıtılması ve iletilmesi için belli gerilim seviyeleri ve tek ve sabit bir frekans belirlenmiştir. Yine de uygulamada gerekli koşullar tam olarak sağlanamamaktadır.

Elektriksel Akım Enerji Kalitesi Kontrolleri

Bu nedenle enerji kalitesi kavramı dile gelmektedir ve bu kavram belli koşulların sağlanmasını ifade etmektedir. Enerji kalitesi dendiği zaman, bir güç devresinde oluşan gerilim ve akım dalga şeklinin, faz, genlik ve frekans ile ilgili ilişkileri kasdedilmektedir.

Enerji kalitesi bozulduğu anda ortaya çıkan başlıca etkiler şunlardır:

  • Ani kesintiler
  • Kesintilerin neden olduğu gerilimin genliği
  • Gerilimin frekansındaki değişimler
  • Harmonikler
  • Yük dengesizliği

Kaliteli bir elektrik enerjisinden bahsedebilmek için, şebekenin herhangi bir noktasında, gerilim, genlik ve frekansının anma değerlerini koruması ve gerilim dalga şeklinin istenen şekilde bulunması gerekmektedir. Bu durumun aksine elektrik şebekesinde gerilim genliğinin farklılaşması, kesintiler olması, gerilim darbelerinin olması, dalga şeklinin boulması veya frekans değişimleri enerjinin kalitesizliğini göstermektedir.

Enerji kalitesi normalde şebekenin her noktasında tespit edilebilir, ancak doğal olarak kullanıcı açısından besleme noktasındaki kalite daha önemlidir.

Kısaca elektrik enerjisi sistemlerinde, gerilim ve frekansın belirlenmiş limitler içinde kalması, o enerji sisteminin ve elektrik enerjisinin kalitesini göstermektedir.

Bugün ülkemizde birçok sektörde faaliyet gösteren işletmelerin tesislerinde, elektrik enerjisi kalitesinde ciddi problemler yaşanmaktadır. Bu problemleri dört grupta toplamak mümkündür:

  • Harmonikler
  • Topraklama ve elektromanyetik uyum
  • Gerilim değişimleri
  • Güvenilirlik

İşletmeler bu problemlerle baş edebilmek için kesintisiz güç kaynakları, trafolar, yedek jeneratörler ve benzeri çözümler kullanmaktadır.

Akredite muayene kuruluşları tarafından elektriksel akım enerji kalitesi kontrolleri yapılmaktadır.

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de elektriksel akım enerji kalitesi kontrolleridir. Bu çalışmalarda yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uyulmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.