EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Kalorifer Kazanı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Kalorifer kazanlarının doğru işletilmesi derken, ekonomik, güvenli ve çevreyi koruyucu bir şekilde işletilmesi ifade edilmektedir. Kalorifer kazanlarını her patmaya hazır bir bomba gibi görmek yanlış olmaz. Bu patlamalar bazen büyük hasarlar yaratmakta, insanların can güvenliğini tehdit etmekte ve doğal çevreye zarar vermektedir. Aynı zamanda kalorifer kazanlarının yanlış kullanılması ile atmosfere karışan zararlı gazlar sera etkisi yaratmakta ve yerküre bundan zarar görmektedir. Bu nedenle kalorifer kazanlarının bilinçli kullanılması ve düzenli bakımlarının zamanında yaptırılması gerekmektedir.

Kalorifer Kazanı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Bu arada enerji tasarrufu yapmak, insan sağlığını korumak ve temiz bir çevreye sahip olmak için kalorifer kazanlarınının bakımlarının düzenli olarak yaptırılması yasal bir zorunluluktur. Bu konuda İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği esasları uygulanmaktadır. Bütün kazanlar gibi kalorifer kazanları da birer basınçlı kaptır. Bu nedenle basınçlı kaplarda güvenli çalışma konusunda alınması gerekli tüm önlemler kalorifer kazanları için de geçerlidir.

Kalorifer kazanlarının üretiminde kullanılacak malzeme seçiminden tasarım ve üretim aşamalarına kadar bütün süreçler standartlarla belirlenmiştir. Bu konuda Amerikan Kimya Mühendisliği Enstitüsü (ASME) tarafından yayınlanan kazan ve basınçlı kap kuralları standardı genel kabul görmektedir. Ayrıca Avrupa’da da EN standartları bulunmaktadır.

Kalorifer kazanları, içinde oluşan basınç yüzünden insanların can ve mal sağlığı bakımından riski taşıyan basınçlı kaplardan biridir ve düzenli aralıklarla kontrol ve muayenelerinin yaptırılması gerekir. Muayene kuruluşları tarafından kalorifer kazanlarının kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN 12952-5 Su borulu kazanlar ve yardımcı tesisatları - Bölüm 5: Kazanın basınca maruz kalan kısımlarının işçiliği ve imalatı
  • TS EN 12952-6 ... Bölüm 6: İmalat sırasında muayene, basınca maruz kalan parçaların dokümantasyonu ve işaretlenmesi
  • TS EN 12953-1 Silindirik kazanlar - Bölüm 1: Genel
  • TS 497 Kazanlar - Çelik malzemeden (kaynaklı)

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, basınçlı kapların periyodik kontrolleri kapsamında kalorifer kazanlarının periyodik kontrol ve muayenelerini de yapmaktadır. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.

 


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.