EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Asansör Muayeneleri
Muayene Hizmetleri

Asansör Muayeneleri

Yüklerin ve insanların yüksek katlara taşınmasında kullanılan asansörler, bir platform ve kabinden oluşan makine düzenidir. Asansör benzeri bir sistemin ilk olarak antik dönemde Romalı mimar Vitarius tarafından MÖ 26 yılında yaptığı bilinmektedir. O zamandan kalan çizimlerde, Roma İmparatorlarının saraylarında, iner çıkar dolaba benzer düzeneklerin varlığı görülüyor. Bugün kullanılana benzer ilk asansör ise 1867 yılında bir Fransız mühendis tarafından yapılmıştır.

asansor

Bugün çalışma sistemleri itibariyle iki tür asansör bulunmaktadır: hidrolik asansörler ve elektrikli asansörler. Hidrolik asansörler, sıvı basıncı ile çalışırken, elektrikli asansörler elektrik gücü ile çalışmaktadır. Hidrolik asansörler, yüksek binalarda tercih edilmezler. Daha küçük çaplı işletmelerde sınırlı alanlarda kullanılmaktadır. Elektrik gücü ile işleyen asansörler ise çok daha yaygındır ve çok çeşitli büyüklük ve güçlere sahiptir. Bu nedenle de oldukça geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Elektrikli asansörler çok daha güvenlidir ve kaza ihtimaline karşı gerekli önlemler alınmıştır. Bir şekilde halatların kopması durumunda, kılavuz raylara yakın olan çelik pençeler yerlerinden fırlamakta ve rayları sıkıca kavramaktadır. Bazı asansörlerin alt kısmına, düşme durumunda şiddeti düşürmek amacı ile içinde yağ bulunan çelik pistonlu silindirler konulmuştur.

İster yük taşıyan asansörler olsun ister insanların kullandıkları asansörler olsun, önemli olan insan sağlığı ve taşınan yüklerin güvenliğidir. Yük asansörleri 500 kg’dan 4-5 tonda kadar yükleri taşıyabilmektedir. Bu nedenle de insanların kullandıkları asansörlerden daha fazla yıpranmaktadır. Bu açıdan yük asansörlerinin bakımlarında, yıpranmanın etkilerini azaltmak için çalışan herbir parçanın muayene ve ayarlarının, hassas ve doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Buna karşılık insanların kullandıkları asansörler insanların sağlıklarını doğrudan etkiledikleri için, periydoik bakımlarının yaptırılması İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği esasları gereğince de bir zorunluluktur.

Kısaca konutlarda ve işyerlerinde kullanılan asansörlerin sorunsuz çalışabilmeleri, düzenli bakımlarının yapılmasına bağlıdır. Yük ve eşya taşıyan asansörlerinin ray, yağlama sistemi, kapı kilitleri ve benzer parça ve bölümleri, makina mühendisleri, makina teknikerleri ve yüksek teknikerler tarafından yapılmalıdır.

Akredite muayene kuruluşları tarafından her çeşit asansörlerin muayene, test ve denetim çalışmaları yapılmaktadır. Kuruluşumuz da bu kapsamda olmak üzere, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile asansörlerin periyodik kontrolleri kapsamında başlıca aşağıda sayılan muayene hizmetlerini vermektedir:

  • Asansör periyodik kontrol ve muayenesi
  • Asansör ve yürüyen merdiven periyodik kontrol ve muayenesi
  • Cephe asansörü periyodik kontrol ve muayenesi
  • Elektrikli ve hidrolik asansör periyodik kontrol ve muayenesi
  • İnşaat asansörü ve cephe asansörü periyodik kontrol ve muayenesi
  • İnsan taşımak amacıyla tasarımlanan kablolu taşıma sistemleri periyodik kontrol ve muayenesi
  • Servis asansörü periyodik kontrol ve muayenesi
  • Yük ve insan asansörü periyodik kontrol ve muayenesi
  • Yürüyen merdiven ve bant periyodik kontrol ve muayenesi

Bu çalışmalarda, yürürlükte olan yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı standartlar dikkate alınmakta ve kusursuz bir şekilde hizmet verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.