EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

İzolasyon Direnci Ölçümü

İşletmelerin olduğu kadar yaşamın da temelini teşkil eden elektrik, iletken bir enerji olması yüzünden, insanların yaşamını ne kadar kolaylaştırıyorsa, o ölçüde de tehlikeli olmaktadır. Çeşitli izolasyon yöntemleri, elektrik akımlarının taşınması sırasında insanların korunmasını sağlamak amacı ile, malzemelerin dış yüzeylerinin temasını engellemek için amacıyla kullanılmaktadır.

İzolasyon Direnci Ölçümü

Elektrik enerjisinin taşınması sırasında mutlaka ortamdan yalıtılmış olması gerekmektedir. Bu yüzden iletimde kullanılan cihazların ve ekipmanların ortam ile temas edeceği kısımların bir takım yalıtkan malzemeler ile kaplanması gerekmektedir.

Konutlarda ve işyerlerinde kullanılan elektrikli araçlar genel olarak 220 Volt ile çalışır. İnsanlar günlük yaşamda elektrikli cihazlarla ve ekipmanlarla sürekli temas halinde bulunmaktadır. İnsan vücudu esas olarak en fazla 40 Volt’a kadar gerilimlere dayanıklıdır. Bu yüzden bu cihazları ve ekipmanları kullanan insanları korumak için önlem alınması gerekmektedir.

Elektrik ile çalışan bütün araçların elle tutulan kısımlarının platik, bakalit, kauçuk, cam, tahta ve porselen gibi yalıtkan maddelerle kaplanması bu yüzdendir. Bunun yanı sıra bu araçların devrelerinde kullanılan kabloların dış yüzeyleri de yalıtkanlarla kaplanmaktadır.

Teorik olarak bütün iletkenlerin bir yalıtkanlık sınırı bulunur. Bu sınır geçildiği zaman o iletkenin yalıtkanlık özellikleri kaybolur. Çeşitli maddelerin yalıtkanlık sınırı, öz dirençleri ile tespit edilmektedir. İzolasyon direnci ölçümleri bu nedenle yapılmaktadır.

Yetkili muayene kuruluşları tarafından izolasyon direnci ölçümleri yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 62631-3-3 Dielektrik ve katı yalıtım malzemeleri rezistif özellikleri - Bölüm 3-3: Rezistif özelliklerinin belirlenmesi (DC yöntemleri) - İzolasyon direnci
  • TS EN 60404-11 Manyetik malzemeler - Bölüm 11: Manyetik yaprak ve şeritlerin yüzey yalıtım direncinin belirlenmesi için kullanılan deney yöntemi
  • TS EN 62631-1 Katı elektrik yalıtım malzemelerinin dielektrik ve özdirenç özellikleri - Bölüm 1: Genel
  • TS EN 62631-3-2 ... Bölüm 3-2: Direnç özelliklerinin belirlenmesi (DA yöntemler) - Yüzey direnci ve yüzey özdirenci

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de izolasyon direnci ölçümleridir. Bu çalışmalarda yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uyulmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.