EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Kaçak Akım Rölesi Ölçümleri

Bir elektrik tesisatında ortaya çıkan kaçak akımın bir nedenle toprak hattı ile boşaltılamaması durumunda, sistemin ana bağlantısını keserek olası tehlikeleri önleyen araçlara kaçak akım rölesi adı verilmektedir. Bu röleler genel olarak 30 mA ve 300 mA olarak üretilmektedir.

Kaçak Akım Rölesi Ölçümleri

Eğer kaçak akım rölesi 30 mA değerinde ise, sistemde faz ve nötr arasında akım farkı 30 mA değerini geçtiği anda röle atar. 30 mA sınırı insan sağlığını korumak amacı ile getirilmiştir. Çünkü kaçak akım bu değerin üzerinde insanlara zarar vermektedir. İnsanlar sakat kalabilir veya uzun süre bu akıma maruz kalmışsa yaşamını kaybedebilir.

Kaçak akım rölelerinde 300 mA sınırı ise insan sağlığı açısından değil maddi zararları engellemek amacı ile getirlmiştir. Bu röle binalarda asansör devrelerine ve merdiven boşluğuna, işyerlerinde ise ana şebekeden gelen elektriğe bağlanır. Bu değerde kaçak akım rölesi kullanılmamışsa, bu durum büyük oranda yangın riskini tetikler.

Kaçak akım röleleri, elektrik tesisatında bulunan kaçak akımın toprak hattı ile boşaltılamaması durumunda ana bağlantıyı keser ve olası tehlikeleri engeller. Röle çalışırken, faz hattından geçen akım miktarı ile nötr hattından geçen akım miktarı arasındaki farkı hesaplar. Bu fark eğer rölenin koruma değerini geçiyorsa röle içindeki sigorta atar ve elektrik bağlantısı kesilir.

Yetkili muayene kuruluşları tarafından kaçak akım rölesi ölçümleri yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 60255-1 Ölçme röleleri ve koruma ekipmanı - Bölüm 1: Genel özellikler
  • TS EN 60255-27 ... Bölüm 27: Ürün güvenlik kuralları
  • TS EN 60255-151 ... Bölüm 151: Aşırı/düşük akım koruyucu için fonksiyonel özellikler
  • TS EN 61810-1 Temel elektromekanik röleler - Bölüm 1: Genel ve güvenlik kuralları
  • TS EN 61810-2 Elektromekanik temel röleler - Bölüm 2: Güvenilirlik

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de kaçak akım rölesi ölçümleridir. Bu çalışmalarda yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uyulmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.