EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Asansör ve Yürüyen Merdiven Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Düşey yönde taşıma sistemleri, asansörler ve yürüyen merdivenler olmak üzere iki temel grupta toplanmaktadır. Asansör sistemleri yük ve yolcuları aşağı ve yukarı düzlemler arasında taşıyan sistemlerdir. İnsan taşıyan asansörler, ağır yük asansörlerinden ve vinçlerden yapısal olarak farklıdır. Yüz yıldan fazla bir zamandır insanları yüksek katlara taşımak için kullanılan önemli bir araçtır. Daha yüksek binalar yapıldıkça asansörler de gittikçe güçlenmiş ve modernleşmiştir.

Asansör ve Yürüyen Merdiven Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Asansörler gibi yürüyen merdivenler de, düşey taşıma araçları arasında önemli bir yer tutmaktadır. Kullanım amaçları benzerlik gösterse de yürüyen merdivenlerin çalışma sistemleri daha basittir. Bunlar sürekli çalışan sistemlerdir ve katlar arasında eğimli bir taşıma gerçekleştirirler. Bir zincir mekanizmasına bağlı hareketli basamaklardan oluşmaktadır.

Asansörler kullanım amaçlarına göre esas olarak insan asansörleri, yük asansörleri, servis asansörleri, maden kuyusu asansörleri ve yatay asansörler olarak sınıflandırılmaktadır. Üretim ve hareket yöntemlerine bağlı olarak da halatlı asansörler, hidrolik asansörler, kremayerli ve vidalı asansörler ve eğimli ve tırmanan asansörler olarak sınıflandırılmaktadır. Yürüyen merdiven ve bantlar ise kapalı mekan tipi, açık alan tipi, tünel tipi, spiral tip ve yürüyen bant olarak sınıflandırılmaktadır.

Bir yandan Asansör Yönetmeliği esaslarına göre bir yandan da TS EN 12385-1 standardına göre, asansörlerin tasarım çalışmaları sırasında trafik hesaplarının ve analizlerinin yapılması ve bu hesaplamalara göre kabin sayısı ve kapasitesine uygun asansörlerin üretilmesi gerekmektedir.

Akredite olmuş muayene kuruluşları tarafından verilen asansör ve yürüyen merdivenlerin periyodik muayene hizmetlerinde dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 13015 Asansör ve yürüyen merdivenlerin bakımı - Bakım talimatları için kurallar
  • TS EN 81-3 Asansörler - Yapım ve montaj için güvenlik kuralları - Bölüm 3: Elektrikli ve hidrolik servis asansörleri
  • TS EN 115-1 Yürüyen merdiven ve yürüyen bantlar için güvenlik - Bölüm 1: Yapım ve montaj
  • TS EN ISO 14798 Asansörler, yürüyen merdivenler ve yürüyen bantlar - Risk değerlendirilmesi ve risk azaltılması
  • TS EN 12385-1 Çelik tel halatlar - Güvenlik - Bölüm 1: Genel kurallar

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, asansör muayeneleri kapsamında, asansör ve yürüyen merdivenlerin periyodik kontrol ve muayene hizmetlerini de vermektedir.

 


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.