EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Ultrasonik Muayene (UT)

Tahribatsız muayene yöntemlerinden biri de ultrasonik muayene yöntemidir (ultrasonic testing, UT). Bu yöntemin temelini ses dalgaları teşkil etmektedir.

Ultrasonik Muayene (UT)

Muayene edilecek malzemenin içine yüksek frekanslı ses dalgaları gönderilmektedir. Bu ses dalgaları malzeme içinde bir engel ile karşılaşırsa yansıma yapmaktadır. Ses dalgasının çarpma açısına bağlı olarak yansıyan sinyal cihazın ekranına yansımakta ve ekranda bir yankı belirtisi oluşturmaktadır. Bu belirtinin konumuna göre engelin malzeme içinde bulunduğu yerin koordinatları hesaplanmaktadır. Aynı zamanda cihazın verdiği yankının yüksekliği, engelin büyüklüğü konusunda bilgi verirken, sinyalin şekline bakılarak da engelin şekli ve türü konusunda bir yorum yapmak mümkündür.

Ultrasonik muayene yöntemi ile, metalik veya metalik olmayan malzemeler içinde bulunan hacimsel hataları ve yüzeye yakın çatlakları tespit etmek mümkündür.

Bu yöntemin zayıf yanı, malzeme içinde ses dalgalarını yavaşlatacak özellikler varsa, doğru değerlendirme yapmak kolay değildir. Örneğin iri taneli veya soğurma özellikli malzemeler ses dalgalarını zayıflatmaktadır. Ayıca bu yöntemde malzeme yüzeyinin çok geniş olması gerekmektedir. Keza ince parçaların muayenesi de nispeten güçtür. Bu yöntemde uygulanan frekans aralığı, 500 kHz ile 10 MHz arasındadır.

Yetkili muayene kuruluşları tarafından gerçekleştirilen tahribatsız muayene, test ve denetim çalışmaları arasında ultrasonik muayene (UT) çalışmaları da bulunmaktadır. Bu çalışmalarda, yürürlükte olan yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı standartlar dikkate alınmakta ve hızlı, kaliteli ve güvenilir bir şekilde hizmet verilmektedir. Esas alınan birkaç standart şu şekildedir:

  • TS EN ISO 16810 Tahribatsız muayene - Ultrasonik muayene - Genel prensipler
  • TS EN 12668-1 Tahribatsız muayene - Ultrasonik muayene teçhizatlarının karakterizasyonu ve doğrulanması
  • TS EN ISO 2400 Tahribatsız muayene - Ultrasonik muayene - Kalibrasyon bloğu no:1 için özellikler
  • TS EN ISO 7963 Tahribatsız muayene - Ultrasonik muayene - Kalibrasyon bloğu no:2 için özellikler

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, tahribatsız muayene yöntemleri arasında manyetik ultrasonik muayene (UT) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetlerimiz güçlü bir teknolojik alt yapı ve deneyimli ve eğitimli bir ekip tarafından verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.