EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Çektirme Grubu (Zincirli ve Halatlı) Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Kaldırma ve iletme makineleri içinde zincirli ve halatlı çektirme grubu araçlarının da güvenli kullanımı bakımından düzenli bakım ve kontrollerinin yapılması büyük önem taşımaktadır. Esasen 2013 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, bu tür araçları da kapsamaktadır. Söz konusu yönetmelik esaslarına göre zincirli ve halatlı çektirme grubu araçları yılda en az bir kere, bu alanda uzman olan mühendisler, teknikerler ve yüksek teknikerler tarafından test ve muayene edilmek zorundadır.

Çektirme Grubu (Zincirli ve Halatlı) Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Zincirli ve halatlı çektirme grubu araçlarının kullanımı sırasında bazen ciddi kazalar yaşanmaktadır. Bunun başlıca nedenleri yük sabitlemesi sırasında bağlantı noktalarının bozuk olması, mapa bağlantılarının kopması ya da kancaların gerdirmeden kurtulmasıdır. Zincir ve bakla dizilişindeki bozukluklar da kazalara neden olmaktadır. Bunun yanı sıra arızalı oldukları bilinen çektirmelerin yine de kullanılmaya devam edilmesi de bir kaza nedenidir. Elbette diğer bütün kaldırma ve iletme makinelerinde olduğu gibi zincirli ve halatlı çektirme grubu araçlarının periyodik teknik muayenelerinin yapılmamış olması da kazalara davetiye çıkarmak demektir.

Sanayide çeşitli sektörlerde yaygın olarak kullanılan zincirli ve halatlı çektirme grubu araçların, farklı kaldırma kapasiteleri bulunmaktadır. Genel olarak kaldırma, çekme ve gerdirme amaçlı kullanılmaktadır. Hafif ve kolay taşınabilir olması sayesinde oldukça kullanışlıdır. Gövdeleri hafif ama dayanıklı bir metal alaşımından yapılmıştır.

Muayene kuruluşları tarafından yapılan çalışmalarda dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS 1228 Çelik tel halatlı çektirmeler

Bu standart, çelik çekme halatlı çektirmelerin tanımlanmasını, sınıflandırmasını ve özeliklerini, test ve muayenelerini, piyasaya sunuluş koşullarını ve denetleme esaslarını düzenlemektedir.

  • TS ISO 4510-2 İnşaat ve kazı makinaları - Servis el aletleri - Bölüm 2: Mekanik çektirmeler ve iticiler
  • DIN 15404-1 Kaldırma kancaları - Teknik teslimat

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile kaldırma iletme makinalarının periyodik kontrollerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de zincirli ve halatlı çektirme grubu araçların periyodik kontrol ve muayenesidir. Bu çalışmalar yürürlükte olan yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlar esas alınarak kusursuz bir şekilde verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.