EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Teleski Telesiyej Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Telesiyejler, genelde kayak merkezlerinde kullanılan, çoğunlukla sandalye şeklinde olan ve kayakçıları yukarı çıkaran araçlardır. Yerleşim bölgelerinde ve kamplarda kullanılan modelleri ise daha çok kabin şeklinde üretilmektedir. Bu tür olanlarına telekabin dendiği de olmaktadır. Bazı hatlarda aynı hat üzerinde hem kabinler hem de sandalyeler birlikte kullanılmıştır. Sandalyeler sabit ve ayrılabilir olarak iki modedir. Sabit sandalyeli telesiyejler 2, 4 veya 6 kişilik olabilir. Genelde saniyede 3 metrelik bir hızla hareket ederler. Ayrılabilir sandalyeli olanlar 4, 6 veya 8 kişilik olabilir ve bunlar en fazla saniyede 6 metre hızla hareket ederler. Tabii teknolojiler geliştikçe bu değerler de artmaktadır.

Teleski Telesiyej Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Ülkemizde bulunan en uzun mesafeli telesiyej Uludağ’da Sarıalan ile Çobankaya kamp alanları arasında kuruludur. Bu hattın uzunluğu üç kilometredir. Bu hatta iki kişilik kabinler çalışmaktadır.

Teleskiler de kayak merkezlerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kayakçıları yukarı çekmek üzere T’ye benzer bir bar şeklindedir. Kayakçıları çekerek alt noktadan en üst noktaya çıkarmaktadır. Genelde kısa mesafeler için tercih edilmektedir ve sabit klemli türdendir. Ancak telesikler kayakçıları kayak pisti üzerinde taşımaktadır. Yani kayakçıların ayakları, yukarı çekilirken yer ile temas etmektedir. Bu yüzden kayak yapanlar ile çarpışma riski fazladır. Bu açıdan telesiyejler daha güvenli bulunmaktadır.

Teleski ve telesiyej sistemleri, insan taşımaktadır ve insanların can güvenliği söz konusudur. Bu bakımdan düzenli bakımlarının yaptırılması yaşamsal öneme sahiptir. Yetkili muayene kuruluşları tarafından gerçekleştirilen, teleski ve telesiyej sistemlerinin test ve muayeneleri çalışmalarında göz önünde tutulan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 12929-1 İnsan taşımak için tasarımlanan havai hat tesisleri için güvenlik kuralları - Genel şartlar - Bölüm 1: Bütün tesisler için kurallar
  • TS EN 12929-2 ... Bölüm 2: Taşıyıcı vagon frenleri olmayan ters çevrilir iki kablolu havai halatlı yollar için ilave kurallar
  • TS EN 1709 İnsan taşımak için tasarımlanan havai hat tesisleri için güvenlik kuralları - Ön işletmeye alma muayenesi, bakım, işletme muayenesi ve kontroller

Kuruluşumuz, test ve muayene hizmetlerini verirken, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları dikkate almaktadır. Aynı şekilde kaldırma iletme makinalarının periyodik kontrolleri kapsamında, teleski ve telesiyej sistemlerinin periyodik kontrol ve muayene hizmetleri de verilmektedir.

 


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.