EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Çekici Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Çekici ve kurtarıcı hizmetlerini veren işletmeler genel olarak dört grup altında toplanmaktadır:

Çekici Periyodik Kontrol ve Muayenesi

  • A sınıfı çekici ve kurtarıcı işletmeler, yüklü ağırlığı 12 tonun üzerinde olan kamyonların ve 30’dan fazla yolcu taşıyan otobüslerin çekilmesi ve kurtarılması faaliyetlerinde bulunmaktadır.
  • B sınıfı çekici ve kurtarıcı işletmeler, yüklü ağırlığı 12 tondan 25 tona kadar olan kamyon ve kamyonetlerin ve 30 kişiye kadar yolcu taşıyan otobüs cinsi araçların çekilmesi ve kurtarılması faaliyetlerinde bulunmaktadır.
  • C sınıfı çekici ve kurtarıcı işletmeler, B sınıfı ehliyet ile kullanılan bütün araçların araçların çekilmesi ve kurtarılması faaliyetlerinde bulunmaktadır.
  • D sınıfı çekici ve kurtarıcı işletmeler, sadece özellikli araçların araçların çekilmesi ve kurtarılması faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Ancak burada önemli kullanılan, çekici ve kurtarıcı hizmetlerinde kullanılacak araçların özellikleri ve düzenli bakımlarının yaptırılmış olmasıdır. Bu araçlarda yangın söndürme tüpleri, oksijen kaynağı ekipmanı, metal kesmek ve açmak için hidrolik kesici, seyyar aydınlatma tertibatı, çelik halat ve seyyar kriko gibi yardımcı malzemelerin bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca çekicilerin 20 yaşından büyük olmaması gerekmektedir.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği esaslarına göre çekicilerin her yıl en az bir defa, yetkili muayane kuruluşlarında görevli makina mühendisleri, makina teknikerleri ve yüksek teknikerler tarafından periyodik kontrollerinin yaptırılması gerekmektedir.

Muayene kuruluşları tarafından verilen iş makinalarının periyodik kontrolleri kapsamında, çekicilerin periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri de bulunmaktadır. Bu çalışmalarda başvurulan belli başlı standartlar şunlardır:

  • TS 12681 Yetkili servisler - Kara yolu taşıtları - Özel amaçlı taşıtlar (çekiciler, itfaiye araçları, ambülans, çöp toplama araçları, kar küreme araçları, motokaravan vb) için - Kurallar
  • TS ISO 11407 Karayolu taşıtları - Ticari taşıtlar - Alttan ve ileri takılı çekme tertibatı olan çekici taşıtlar ve merkez dingilli römorklar arasındaki mekanik bağlantılar - Birbiri ile değiştirilebilirlik

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları dikkate alarak iş makinalarının periyodik kontrolleri kapsamında çekici periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.