EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Emniyet Valfi Kontrolü ve Muayenesi

Basınçlı tanklar, buhar kazanları ve benzer sistemlerde tespit edilen limit, sıcaklık veya basınca ulaşıldığı zaman sistemin otomatik olarak gaz eya akışkan salınımı yapmasını sağlayan düzeneğe emniyet valfi veya emniyet ventili adı verilmektedir. Tankların veya kazanların bazınç yüzünden patlamalarının önüne geçmek için bu düzenek önemli bir mekanizmadır.

Emniyet Valfi Kontrolü ve Muayenesi

Emniyet valfi veya emniyet ventilinin başlıca kullanım alanları, boyner tesisatları, kapalı devre ısıtma sistemleri ve güneş enerjisi sistemleridir. Ayrıca hidrofor tesisatı çıkışlarında da emniyet valfleri kullanılmaktadır.

Genel olarak pirinç malzemeden üretilen emniyet valfleri veya emniyet ventillerinin boşaltma ağızları, bağlantı ağızlarından bir miktar büyüktür. Bu sayede hızlı ve etkili bir boşaltım imkanı sağlanmış olmaktadır. Bu mekanizmanın içinde bulunan membran, ısı ve aşınmaya karşı dayanıklıdır. Ventil yayı ise paslanmaz çelikten üretilmektedir.

Emniyet valfi, sıcak su boylerlerinin soğuk su girişine takıldığı zaman, şebeke suyundaki basınç çok yükselirse bunun boylere zarar vermesi önlenmiş olmaktadır. Bu amaçla emniyet valfleri termosifon, şofben, eşanjör ve akümülatörlerin girişlerine de takılmaktadır.

Kısaca emniyet valflerinin görevi, herhangi bir arıza durumunda akışkanı, tehlikeyi önleyecek miktarda sistem dışına atarak sistemde basıncın daha fazla artmasını önlemektir. Dolayısıyla emniyet valfleri, sistemi, basınç yükselmesine bağlı olarak patlamalara karşı koruyan bir fonksiyon görmektedir. Yani sistem basıncını belli bir düzeyde tutmaya yaramaktadır.

Muayene kuruluşları tarafından emniyet valflerinin kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS ISO 6264 Hidrolik akışkan gücü - Basınç emniyet valfleri - Bağlama yüzeyleri
  • TS ISO 6263 Hidrolik akışkan gücü - Basınç dengeleyici akış kontrol valfleri - Bağlama yüzeyleri
  • TS ISO 10770-2 Hidrolik akışkan gücü - Elektrik modülasyonlu hidrolik kontrol valfleri - Bölüm 2: Üç yollu yön kontrol valfleri için deney metotları
  • TS 579 Valfler ve bağlantı parçaları (kalorifer radyatörleri için)

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, basınçlı kapların periyodik kontrolleri kapsamında emniyet valflerinin periyodik kontrol ve muayenelerini de yapmaktadır. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.