EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Kızgın Yağ Kazanı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Sanayinin bazı alanlarında 350 derecenin üzerinde ısı enerjisi elde etmek için genel olarak kızgın yağ kazanları kullanılmaktadır. Bu kazanlar sayesinde normal atmosfer basıncında 350 derece sıcaklıklara çok rahat ulaşılmaktadır. Kaynar su veya buhar gibi akışkanlar ile elde edilemeyecek yüksek sıcaklıklara, kızgın yağ sistemleri ile, aynı atmosfer basıncında ulaşma imkanı bulunmaktadır.

Kızgın Yağ Kazanı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Kızgın yağ sistemlerinin üstünlükleri şu şekilde sıralanabilir:

 • 350 derece sıcaklığa kadar atmosfer basıncına dayanıklıdır.
 • Sistem içinde ısı taşıyıcı olarak termik yağ kullanılmaktadır. Bu yağ tesisatta tortu bırakmaz veya yağ kazanında taş oluşturmaz.
 • Kullanılan termik yağı herhangi bir şartlandırmaya tabi tutmaya gerek yoktur.
 • Normal iklim koşullarında kışın tesisatta donma yaşanmaz.
 • Sistemde, 350 dereceye kadar arzu edilen sıcaklık ayarlaması yapılabilir.
 • Bu sistemde istenilen miktar ve basınç seviyesinde buhar elde edilebilir.

Kızgın yağ kazanları günümüzde kimya sektöründe, karıştırma ve kurutma kazanlarında, tekstil sektöründe kurutma tesislerinde, ağaç sektöründe yine kurutma işlemlerinde ve sunta ve benzeri malzemelerin preslenmesinde ve kağıt sektöründe kurutma tesislerinde kullanılmaktadır.

Kızgın yağ kazanları içinde yüksek basınç oluştuğu için, can ve mal güvenliği açısından düzenli kontrollerinin yapılması önemli olmaktadır. Muayene kuruluşları tarafından kızgın yağ kazanlarının kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan başlıca standartlar şunlardır:

 • TS 2025 Buhar kazanları işletme, muayene ve bakım genel kuralları
 • TS EN 13445-5 Basınçlı kaplar - Ateşle temas etmeyen - Bölüm 5: Muayene ve deney
 • TS EN 12952-6 Su borulu kazanlar ve yardımcı tesisatları - Bölüm 6: İmalat sırasında muayene. Basınca maruz kalan parçaların dokümantasyonu ve işaretlenmesi
 • TS 497 Kazanlar - Çelik malzemeden (kaynaklı)
 • TS 377-12 EN 12953-12 Silindirik kazanlar - Bölüm 12: Katı yakıt yakan kazanların ızgaralı yakma sistemleri için özellikler

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, basınçlı kapların periyodik kontrolleri kapsamında kızgın yağ kazanlarının periyodik kontrol ve muayenelerini de yapmaktadır. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.