EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

LPG Tankları Periyodik Kontrol ve Muayenesi

LPG, sıvılaştırılmış petrol gazı, ham petrolün damıtılması ile ya da doğal gazın ayrıştırılması sonrasında elde edilmektedir. Kullanımda olan LPG, genel olarak propan ve bütan gaz karışımının sıvılaştırılması ile elde edilmektedir. Petrol gazları esasen gaz durumundadır ve bu şekilde taşınmaları ve depolanmaları yüksek maliyetlidir. Bu yüzden petrol gazları basınç altında sıvılaştırılarak depolanmaktadır. Propan ve bütan gazları düşük basınç altında sıvılaştırılmakta ve kolayca depolanmaktadır. Ancak sıvı durumda viskozitesi çok düşüktür ve sızıntı ihtimali yüksektir. LPG gaz halinde havadan iki kat ağırdır. Bu nedenle bir sızıntı olduğu zaman tabana çöker.

LPG Tankları Periyodik Kontrol ve Muayenesi

LPG, üstün yanma özelliklerine sahip olduğu, kolay depolandığı ve yüksek ısıl değeri olduğu için giderek daha fazla kullanılan bir yakıt türü olmuştur. Sanayi kuruluşları tafaından kullanılan LPG tankları genelde 30 metreküpten büyüktür ve üretilirken TS 1446 ve TS 1449 standartları dikkate alınmaktadır.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre yerüstü veya yeraltı kullanılan LPG ve benzeri sıvılaştırılmış LPG tanklarının on yılda bir kere, kullanımda olan LPG tüplerinin ise her yıl en az bir kere yetkili makina mühendisleri, makina teknikerleri veya yüksek teknikerler tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Muayene kuruluşları tarafından LPG tanklarının kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN 12819 LPG tankları - Yer üstünde kullanılan - Muayene ve yeterliliğin yeniden değerlendirilmesi - Anma kapasitesi 13 m3’ten büyük
  • TS EN 12817 LPG donanımı ve aksesuarları - Muayene ve yeterliliğinin yeniden değerlendirilmesi - Anma kapasitesi 13 m3’’ten küçük (13 m3 dahil)
  • TS EN 12493 Sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) için kaynaklı çelik tanklar - Karayolu tankerleri - Tasarım ve imalat
  • TS 1445 Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) - Taşıma Kuralları
  • TS 1446 Sıvılaştırılmış petrol gazlarının (LPG) - Depolama kuralları
  • TS 1449 LPG doldurma ve boşaltma kuralları - Emniyet gerekleri

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, basınçlı kapların periyodik kontrolleri kapsamında LPG tanklarının periyodik kontrol ve muayenelerini de yapmaktadır. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.