EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi
Belgelendirme Hizmetleri

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

Beslenme ve sağlıklı yaşam, insanların en temel ihtiyaçlarıdır. Dünyanın her yerinde birçok yeni hastalığın ortaya çıkması gıda güvenliğinin ne kadar önemli bir konu olduğunu göstermektedir. Gıdaların neden olduğu çeşitli hastalıklar, gelişmiş ülkelerde olduğu kadar gelişmekte olan ülkelerde de insan sağlığı üzerinde etkilidir. Özellikle yaşlılarda, çocuklarda ve bebek bekleyen anne adaylarında bu hastalıklar büyük riskler oluşturmaktadır.

iso-22000

Gıda güvenliğini sağlama çabalarının temel hedefi, üretilen ürünlerin tüketicilere ve yaşanılan çevreye, biyolojik, fiziksel ve kimyasal açılardan zarar vermemesini sağlamaktır. Gıda üretimi yapan lokanta, otel, pastane ve benzeri işletmelerde, kaliteli üretim sistemleri yanı sıra öncelikli olarak üretilen gıda ürünlerini garanti altına alan gıda güvenliği yönetim sistemleri giderek önemli bir hal almıştır.

Uygulanan gıda güvenliği programlarının temel hedefi, gıda kaynaklı riskleri en az seviyeye indirmek, ortaya çıkan hataların neden kaynaklandığını tespit etmek ve bu hataların tekrarlanmaması için alınması gereken önlemleri belirlemektir. Bu çerçevede olmak üzere üretilen gıdalarda hijyen uygulamaları ve çalışanların sürekli eğitim çabaları, gıda işletmelerini geliştirecek ve insanların yaşam seviyesini yükseltecek öneme sahiptir.

Kısaca gıda güvenliği sistemleri, gıda maddelerinin tüketilmesi anında gıda kaynaklı risklerin ortadan kaldırılmasına yönelik sistemlerdir. Gıda güvenliğini tehdit eden riskler, gıda zincirinin herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir. Bu yüzden gıda zincirinin her aşamasının etkin bir şekilde kontrol altına alınması gerekmektedir. Yani gıda güvenliği konusu, gıda zincirinde yer alan tüm tarafların katkısını gerektirmektedir.

Güvenli gıda demek, amacına uygun şekilde hazırlandığı zaman, besin değerini kaybetmemiş olan ve fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri bakımından tüketilmeye uygun olan gıda maddeleri ifade edilmektedir. Güvenli gıda, insan sağlığı için zararlı olmayan gıdadır. Tüketildiği zaman insan vücudunda hastalık belirtileri meydana getiren veya mevcut bozuklukları arttıran, kısaca insan sağlığında normal olmayan değişimlere neden olan gıda güvenli değildir.

Gıda güvenliğini olumsuz etkileyen tüm riskler, üretim sırasında yapılan hatalı uygulamalar yüzünden ya da sonradan biyolojik, kimyasal ve fiziksel bulaşmalardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle gıda güvenliğinden, gıda zincirinde yer alan herkes sorumludur.

Gıda zincirinin halkalarında, ürün üreticileri, yem üreticileri, gıda üreticileri, toptancılar, perakendeci firmalar, hazır yemek firmaları ve gıda servis operatörleri gibi birçok taraf bulunmaktadır. Bunun dışında pestisit, gübre ve veteriner ilaçları üreten firmalar, gıda katkı maddeleri üreten firmalar, taşıma firmaları, ekipman üreticileri, temizlik ve sanitasyon madde üreticileri, ambalaj malzemesi üreticileri ve sevis sağlayacı firmalar gibi başka taraflar da bulunmaktadır. Yani gıda güvenliği oldukça geniş kapsamlı bir konudur.

Gıda güvenliği ve kalitesi, gıda sektöründe gıda güvenlik sistemleri ve kalite programları uygulanarak düzenlenmektedir.

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi standardı, Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından 2005 yılında yayınlanmıştır ve dünya genelinde güvenli bir gıda üretim zinciri oluşturmak amacıyla tasarlanmış uluslararası bir standarttır.

Kuruluşumuz, eğitimli ve deneyimli bir çalışan kadrosu ile ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgelendirme hizmetlerini vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.