EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Baca Çekiş Uygunluk Muayenesi

Bacaların statik hesapları, TS EN 13084 standardında açıklanan performans kriterlerine uygun olmak zorundadır. Ayrıca kalıcı yapı elemanlarının ağırlığı, sismik etkiler, rüzgar etkileri ve ısıl etkilere yönelik yapılacak hesaplamalar, standartta verilen Eurocode’lara uygun şekilde olmak zorundadır. Verimli bir baca çekişini tespit amacı ile uygulanan, anma ısı çıktısı, baca gazı kütle debisi, baca gazı sıcaklığı ve ısıtma tertibatı asgari çekişi gibi birçok hesaplama yöntemi bulunmaktadır.

Baca Çekiş Uygunluk Muayenesi

Bacalar konutlarda ve işyerlerinde yakma sisteminin önemli bir parçasıdır ve çevre ve güvenlik açısından ciddi riskler oluşturmaktadır. Bacaların tasarım çalışmaları yanında üretim ve kurulum faaliyetlerinin doğru yapılması, güvenlik koşulları yanı sıra enerjinin korunması, yangın tehlikesi ve karbonmonoksit zehirlenmelerine kadar birçok açıdan önemlidir.

Isınmada birçok yakıt türü arasında doğalgaz kullanımı çok yüksektir. Bacalar doğalgaz tesisatının önemli bir kısmıdır ve bu bacaların kontrolleri iki aşamalı olarak yapılmaktadır:

  • Baca proje ve hesap kontrolü: Baca tasarımının ilgili standartlara uygun çekiş yeterliliğine sahip olup olmadığını belirlemek amacı ile yapılmaktadır.
  • Baca montaj kontrolü ve sızdırmazlık testi: Onaylanmış baca projesinin ilgili standartlara uygun şekilde inşa edilip edilmediğini belirlemek amacı ile yapılmaktadır.

Muayene kuruluşları tarafından verilen baca çekiş uygunluk muayenesi hizmetlerinde esas alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN 13084 Endüstriyel bacalar - Serbest duran
  • TS EN 13384-1 Bacalar - Isı ve akışkan dinamiği hesaplama metotları - Bölüm 1: Tek ısıtma tertibatına bağlı bacalar
  • TS EN 13384-2 ... Bölüm 2: Birden çok ısıtma tertibatına bağlı bacalar
  • TS EN 15287 Bacalar - Bacaların tasarımı, montajı ve hizmete alınması
  • TS 11715 Atıklar - Gaz atıklar: Terim ve sınıflandırılması
  • TS 12094 Atıklar - Sıvı ve gaz atık yoğunluk tayini

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, gaz yakma tesislerinin muayene ve testleri arasında baca çekiş uygunluk muayenesi hizmetlerini de vermektedir. Güçlü bir teknolojik alt yapı ve deneyimli ve uzman bir ekip tarafından verilen bu hizmetlerde hızlı ve güvenilir sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.