EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Bina Yalıtım İncelemesi ve Isıl Kapasite İncelemeleri

2008 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği çıkarılmıştır. Bu yasal düzenleme ile binaların, iklim koşulları ve kullanım gereksinimleri dikkate alınarak, bütün enerji kullanımlarının değerlendirilmesini sağlayacak kriterler belirlenmektedir. Aynı zamanda karbondioksit emisyonu açısından sera gazı emisyonlarının sınırlandırılması, dolayısıyla çevrenin korunması hedeflenmektedir. Bu yönetmelik Avrupa Birliği ülkelerinde yayınlanan bu konudaki direktife dayanılarak hazırlanmıştır.

Bina Yalıtım İncelemesi ve Isıl Kapasite İncelemeleri

Isının karakteri, her ortamda doğal dengeye ulaşmaktır. Bu nedenle yüksek sıcaklıklı bileşenlerden düşük sıcaklıklı bileşenlere doğru her zaman bir yayılım söz konusudur. Isı yalıtımı çalışmaları bunun önüne geçmek için yapılmaktadır. Bu yayılımı durdurmak teorik olarak mümkün değildir, ancak kontrol altına alınıp hızı düşürelebilir. Genelde ısı, üç yoldan yayılmaktadır: ışınımla yayılım, taşınımla yayılım ve iletimle yayılım. Binalarda her üç yoldan da ısı yayılımı söz konusudur.

Akredite muayene kuruluşları tarafından verilen gözetim hizmetleri kapsamında, bina yalıtım incelemesi ve ısıl kapasite incelemeleri hizmeti de bulunmaktadır. Bu çalışmalarda başvurulan belli başlı standartlar şunlardır:

  • TS 13671 Polimer modifiye bitüm esaslı kalın kaplamalar ile su ve nem yalıtımı - Temel ve perde yalıtımları için genel şartlar ve uygulama kuralları
  • TS EN 12429 Isı yalıtım malzemeleri - Binalar için - Belirli sıcaklık ve nem şartlarında rutubet dengesine şartlandırma
  • EN 13494 Isı yalıtım malzemeleri - Binalarda kullanılan - Yapıştırıcı ve zemin kaplama malzemelerinin ısı yalıtım malzemelerine bağlanma mukavemetinin çekme yöntemi ile tayini
  • TS EN 13495 Isı yalıtım malzemeleri - Binalarda kullanılan - Harici olarak kullanılan kompozit ısı yalıtım sistemleri (etics) - Yüzeye dik doğrultuda kopma direncinin köpük blok deneyi ile tayini
  • TS EN 13499 Isı yalıtım malzemeleri - Binalar için - Genleştirilmiş polistiren esaslı harici ısı yalıtımı için kompozit sistemler (etics)
  • TS EN 13793 Bina uygulamaları için ısıl yalıtım mamulleri - Tekrarlı yükler altında davranışın tayini

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları dikkate alarak gözetim hizmetleri kapsamında bina yalıtım incelemesi ve ısıl kapasite incelemeleri hizmeti vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.