EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Gaz Tüpleri Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Gaz tüpleri ile basınç altında taşınabilen ve depolanabilen gazlar şu sayılan alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır: kimyasal işlemlerde, lehim, kaynak ve alevle kesme işlemlerinde, acil yardım kurtarma hizmetlerinde, solunum sağlama uygulamalarınde (örneğin dalgıçlıkta), yangın söndürme faaliyetlerinde, laboratuvar işlemlerinde, araç yakıt sistemlerinde (örneğin forkliftlerde) ve benzer faaliyetlerde.

Gaz Tüpleri Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Bu alanlarda kullanılan basınçlı gaz tüplerinde, patlama veya basınçlı gazın birden boşalması, patlama ile birlikte çevreye metal parçaların fırlaması, insanların yayılan gaz veya sıvı ile temas etmesi, LPG gibi yanıcı gaz veya sıvı kaçağı sonucu yangın çıkması veya basınçlı gaz tüplerinin düşmesi veya devrilmesi gibi birçok tehlikeler bulunmaktadır. Bu nedenle gaz tüplerinin periyodik kontrol ve muayenelerinin yapılması önemli olmaktadır.

Esasen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre gaz tüplerinin yılda en az bir kere kontrol ve muayene edilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu çalışmaların mutlaka makine mühendisleri, makine teknikerleri ve yüksek teknikerler tarafından yapılması öngörülmektedir.

Muayene kuruluşları tarafından gaz tüplerinin kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN 1968 Taşınabilir gaz tüpleri - Dikişsiz - Çelik gaz tüpleri için periyodik muayene ve deney
  • TS EN 13322-1 Taşınabilir gaz tüpleri - Tekrar doldurulabilir kaynaklı çelik gaz tüpleri - Tasarım ve imalat - Bölüm 1: Karbonlu çelikler
  • TS EN 13322-2 ... Bölüm 2: Paslanmaz çelikler
  • TS EN ISO 9809-1 Gaz tüpleri - Tekrar doldurulabilir dikişsiz çelik gaz tüpleri - Tasarım, yapım ve deneyler - Bölüm 1: Çekme dayanımı 1100 mpa’dan küçük sertleştirilmiş ve temperlenmiş çelik tüpler
  • TS EN ISO 9809-2 ... Bölüm 2: Çekme dayanımı 1100 mpa’a eşit veya daha büyük sertleştirilmiş ve temperlenmiş çelik tüpler

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, basınçlı kapların periyodik kontrolleri kapsamında gaz tüplerinin periyodik kontrol ve muayenelerini de yapmaktadır. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.