EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Basınçlı Kap ve Genleşme Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Genleşme tankları hidrofor tankı olarak da bilinen ve basınçlı kaplar grubuna giren bir araçtır ve hemen hemen bütün kazan dairelerinde en azından bir tane genleşme tankı bulunmaktadır. Genleşme tankları hem hidrofor sisteminin hem de ısıtma sisteminin standart bir parçası gibidir. Büyük sistemlerde veya küçük kapasiteli sistemlerde kullanılan genleşme tankları arasında çalışma prensibi bakımından hiçbir fark yoktur.

Basınçlı Kap ve Genleşme Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Genleşme tanklarının genel yapılarında, membranlı tank, genleşme tankı veya deposu, kapalı genleşme tankı, imbisat tankı (genişleme ve yayılma için) ve denge tankı bulunmaktadır. Genleşme tankı seçilirken, kapasitesi, kullanılacak yerin yüksekliği, basınca dayanımı ve genleşme tankı ile çalışacak yardımcı ekipmanlar dikkate alınmalıdır.

Kapalı genleşme tankları diyafram membranlı veya balon membranlı olarak üretilmektedir. Diyafram membranlı tanklarda, tankın içinde bulunan su sac ile temas etmektedir. Bu ise tankın paslanmasına neden olmaktadır. Balon membranlı tanklarda ise su sac ile temas etmez. Bu yüzden hem hidrofor tesisatında hem de hem de ısıtma sistemlerinde kullanılmaktadır.

Nerede kullanılıyor olursa olsun genleşme tankları içinde basınç bulunmaktadır ve bütün basınçlı kaplarda olduğu gibi yüksek basınç altında patlama riski taşımaktadır. Bu yüzden basınçlı kap ve genleşme tanklarının periyodik bakım ve testlerinin, akredite muayene kuruluşları tarafından yapılması ve belgelendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmalarda esas alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS 1203 EN 286-1 Tanklar - Basit - Alev almayan - Basınçlı - Hava veya azot depolamak için tasarımlanmış - Bölüm 1: Genel amaçlar için basınçlı tanklar
  • TS EN 1012-1 Kompresörler ve vakum pompaları - Güvenlik kuralları - Bölüm 1: Hava kompresörleri
  • TS EN 13445-5 Basınçlı kaplar - Ateşle temas etmeyen - Bölüm 5: Muayene ve deney

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, basınçlı kapların periyodik kontrolleri kapsamında basınçlı kap ve genleşme tanklarının periyodik kontrol ve muayenelerini de yapmaktadır. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.