EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Seçici Topraklama Direnci Ölçümü

Topraklama sistemleri konutlarda ve işletmelerde güvenliğin sağlanması bakımından en önemli faktörlerden biridir. Eğer bir topraklama sistemi kurulmamışsa hem çalışanların can güvenliği hem de işletmelerin mal güvenliği risk altında demektir. İşletmelerde kullanılan birçok elektrikli makin ve ekipman, bu yüzden ciddi hasarlar görebilir.

Seçici Topraklama Direnci Ölçümü

Bununla birlikte, sadece topraklama sistemlerinin kurulumuş olması da tek başına yeterli güvenlik sağlayamaz. Bu sistemlerin periyodik olarak ölçümlenmesi ve sağlıklı çalışıp çalışmadığının test ve muayene edilmesi gerekmektedir. Hem sistemin topraklama tipine hem de sistemin tipine bağlı olarak farklı topraklama ölçüm yöntemleri bulunmaktadır. Ayrıca bu konuda çok fonksiyonlu birçok ölçüm aletleri kullanılmaktadır. Seçici topraklama direnci ölçüm cihazları, birçok farklı ölçüm cihazının yaptığı işi tek başına yapabilen cihazlardır.

Topraklama işlemi, elektrikli veya elektonik cihazlar ile toprak arasında iletken bir bağlantı kurulması ve bu cihazlarda yalıtım arızaları olursa, bu durumda cihazların toprak ile irtibatlanmasıdır. Bu şekilde hata akımı toprağa doğru akar ve herhangi bir problem yaşanmaz.

Yetkili muayene kuruluşları tarafından seçici topraklama direnci ölçümleri yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN 61557-1 Alçak gerilim dağıtım sistemlerinde elektriksel güvenlik - 1000 volt AA ve 1500 volt DA’ya kadar - Koruyucu düzenlerin denenmesi, ölçülmesi veya izlenmesi ile ilgili donanımlar - Bölüm 1: Genel özellikler
  • TS EN 61557-2 ... Bölüm 2: Yalıtım direnci
  • TS EN 61557-3 ... Bölüm 3: Döngü empedansı
  • TS EN 61557-4 ... Bölüm 4: Toprak bağlantısı ve eşpotansiyel kuşaklamanını direnci
  • TS EN 61557-5 ... Bölüm 5: Toprağa göre direnç
  • TS EN 61557-7 ... Bölüm 7: Faz sırası
  • TS EN 61557-10 ... Bölüm 10: Koruyucu düzenlerin denenmesi, ölçülmesi ve izlenmesiyle ilgili kombine ölçme donanım
  • TS EN 61557-12 ... Bölüm 10: Performans ölçme ve izleme düzenleri

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de seçici topraklama direnci ölçümleridir. Bu çalışmalarda yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uyulmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.