EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Yangın Tesisatı Muayenesi

İşletmelere büyük zararlar veren, ciddi can ve mal kayıplarına neden olan yangın felaketi yaşamamak için tek yapılması gereken iş güvenilir ve sürdürülebilir bir yangın sisteminin kurulmasıdır. Bir yangın tesisatı kapsamında bulunan bileşenlerin hepsi de elektrik enerjisi ile çalışırlar ve yangın tesisatının sağlıklı olması açısından bu bileşenler son derece önemlidir.

Yangın Tesisatı Muayenesi

Bazı yangın alarm sistemlerinde yer alan başlıca bileşenler şunlardır: yangın alarm sistemi kontrol paneli, adresli veya konvansiyonel yangın alarm paneli, optik duman dedektörleri, ısı dedektörleri, ısı artış dedektörleri, sabit sıcaklık dedektörleri, alev dedektörleri, ışın bariyerleri ve yangın sirenleri.

Bir işletmede alınan güvenlik önlemleri içinde yangın sistemleri ilk sırayı alır. Temel olarak bu sistemler erken uyarı ve müdahale süreçlerinden oluşur. Erken uyarı sistemleri, yangın daha başlarken durumu algılar ve zamanında müdahale edilmesini kolaylaştırır. Bu sistemler dedektörler yardımı ile yangının üç karakteristik özelliği olan alev, ısı ve dumanı algılayarak çalışır. Bu dedektörlerin sadece seçimi ve montajının doğru yapılması yeterli değildir. Bakımlarının da düzenli yapılması gerekir.

Yangın ihbar sistemleri, dedektörlerinden gelen uyarıyı alarak söndürme sistemi, siren, telefon hattı ve benzeri sistemleri aktif hale getirir.

Akredite muayene kuruluşları tarafından yangın tesisatı muayenesi yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN 54-2 Yangın algılama ve yangın alarm sistemleri - Bölüm 2: Kontrol ve gösterge tertibatı
  • TS EN 54-3 ... Bölüm 3 : Yangın alarm cihazları - Ses cihazları
  • TS EN 54-4 ... Bölüm 4: Güç besleme teçhizatı
  • TS EN 54-7/A2 ... Bölüm 7: Duman algılayıcılar - Saçılan ışık, geçen ışık veya iyonlaşma ile çalışan nokta dedektörler
  • TS EN 54-17 ... Bölüm 17: Kısa devre izolatörleri
  • TS 13751 Kablolar - Beyan gerilimi en çok 300/500 V olan - Özel yangın performanslı, halojensiz yalıtımlı ve kılıflı bükülgen tesisat kabloları

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de yangın tesisatı muayenesidir. Bu çalışmalarda yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uyulmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.