EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Termografik Muayene

Termal görüntüleyici cihazlar, kızılötesi termografi prensipleri ile çalışmaktadır. Bu cihazlar, elektrikli sistemlerde ve mekanik sistemlerde, malzemenin yapısındaki bozulmaları tespit etmek, arızaları gidermek ve bakım ve denetleme çalışmaları yapmak amacı ile kullanılmaktadr.

Termografik Muayene

Kızılötesi termografi ışınımı ve bununla ilgili yüzey sıcaklığını algılamak ve ölçmek için, elektronik optik cihazlar kullanılmaktadır. Elektrikli ve elektronik sistemlerin termografik muayenesinde, hareket eden elektromaynetik dalgaların ortaya çıkardığı ısınma takip edilmektedir. Esasen termografi ifadesi, sıcaklık resmi anlamına gelir.

Termografik muayenede kullanılan cihazlar, merceği, muhafazası, ekranı ve detektörü olan ve kumanda araçları, veri depolama cihazları ve veri işleme uygulamaları içeren birçok bileşenden oluşmaktadır. Bütün bu bileşenler, termografik muayene cihazının modelini ve tipine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Bütün elekrikli ve elektronik cihazlar çalışmaları sırasında etrafa bir ısı yayarlar. Normal koşullarda ortaya çıkan bu ısı güvenli limitler içinde kalır. Ancak cihazda veya ekipmanlarında bir arıza olması durumunda, yayılan ısı miktarı yükselir. Bu durum cihaz için tehlike demektir ve daha önemlisi bu ısınma muhtemel bir arızanın ilk adımlarıdır. İşte termografik muayene cihazları bu ısıyı algılayan ve kaynağını, büyüklüğünü ve tehlikenin boyutunu ortaya koyan cihazlardır.

Bugün kullanılan kızılötesi test ve ölçüm araçları yüksek hassasiyete sahiptir. Cihazın özelliklerine bağlı olarak kısmen sıcak yüzeyler bile görüntülenebilir. Kızılötesi test cihazları kullanılırken, test edilen malzeme ile bir temas olmamaktadır.

Yetkili muayene kuruluşları tarafından termografik muayeneler yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN 16714-1 Tahribatsız Muayene - Termografik testi - Bölüm 1-Genel prensipler
  • TS EN 16714-2 ... Bölüm 2: Ekipman
  • TS EN 16714-3 ... Bölüm 3: Terim ve tarifler
  • ASTM E1934 Kızılötesi termografi ile elektrik ve mekanik ekipman incelenmesi için standart kılavuz (bu bir Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu standardıdır)

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de termografik muayenelerdir. Bu çalışmalarda yürürlükte olan yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uyulmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.