EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Çevrim (Döngü) - Loop Empedansı Ölçümleri

Bir elektrik tesisatının güvenliği aşırı akım koruma sistemleri ile sağlanmışsa, loop empedansı mutlaka ölçülmek zorundadır. Bu tür koruma sistemlerinde herhangi bir kısa devre oluştuğu anda, oluşan hata akımı yüzünden, kullanılan koruma sisteminin, istenilen zaman aralığında devreyi açması gerekmektedir. Bu fonksiyonun yerine gelmesi için de faz ile iletken arasındaki empedans değerinin standartlar içinde olması gerekmektedir.

Çevrim (Döngü) - Loop Empedansı Ölçümleri

Kısaca elektrik tesisatında sürekliliği sağlamak için yapılacak ölçümlerin önemi fazladır. Bu ölçümlerin düzenli ve doğru bir şekilde yapılması da ayrıca önemlidir. Bu ölçümlerden biri çevrim (döngü) veya loop empedansıdır. Loop empedansı, elektrik hattı ve koruyucu toprak arasında ölçülen kaynak empedansıdır.

Çevrim (döngü) veya loop empedansını ölçmek için, elektrik sisteminin faz hattından belli bir akım alınarak toprak hattı üzerinden toprağa iletilmektedir. Daha sonra toprak üzerinden giden bu akım trafo işletme topraklamasından faz iletkenine geri dönmektedir. Elektriğin bu hareketinde üzerinden geçtiği bütün hatların direnç değerleri toplanarak çevrim veya loop empedans değeri hesaplanmaktadır.

Çevrim (döngü) veya loop empedans değerinin içinde şu değerler yer almaktadır: koruma topraklaması, işletme topraklaması, trafo sekonder sargı dirençleri, faz iletkeni direnci ve koruma topraklaması iletkeni direnci. Bu beş değerin toplamı loop empedans değerini vermektedir.

Akredite muayene kuruluşları tarafından çevrim (döngü) - loop empedansı ölçümleri yapılmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan birkaçstandar şunlardır:

  • TS HD 60364-4-41 Alçak gerilim elektrik tesisleri - Bölüm 4 Kısım 41: Güvenlik için koruma - Elektrik çarpmasına karşı koruma
  • TS HD 60364-4-42 ... Kısım 42: Güvenlik için koruma - Isıl etkilere karşı koruma
  • TS HD 60364-4-43 ... Kısım 43: Aşırı akıma karşı koruma
  • TS HD 60364-4-44 ... Kısım 44: Aşırı gerilimlere karşı korunma alçak gerilim tesisatının yüksek gerilim sistemleri ile toprak arasındaki arızalara karşı korunması
  • TS HD 384.4.473 S1 Binalarda elektrik tesisatı - Bölüm 4: Güvenlik koruması - Grup 47: Koruma tedbirlerinin uygulanması - Kısım 473: Aşırı akıma karşı koruma

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile elektriksel güvenlik muayenelerini gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de çevrim (döngü) - loop empedansı ölçümleridir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.