EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Penetrant Muayene (PT)

Yüzey hatalarını tespit etmek için başvurulan tahribatsız muayene yöntemlerinden bir başkası penetrant muayene yöntemi veya sıvı emdirme ile muayene yöntemidir (penetrant testing, PT).

Penetrant Muayene (PT)

Bu yöntemde malzeme yüzeyine açık süreksizlikler tespit edilebilmektedir. Bu yüzden malzeme yüzeyi altında kalan veya bir şekilde yüzeye olan açıklığı kapanmış olan hataların bu yöntem ile ortaya çıkarılması mümkün değildir.

Uygulama sırasında özel bir etki ile yüzeydeki süreksizlikler içine penetran sıvısı nüfuz ettirilmekte, arkasından bu sıvı yüzeye çekilerek süreksizlikler tespit edilmektedir. Çatlak şeklindeki süreksizlikler çizgisel olarak, gözenek şeklindeki süreksizlikler ise yuvarlaklar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Genelde metalik olan ve olmayan bütün malzemelerde yüzey hataları bu yöntem ile tespit edilmektedir. Çok basit ve yaygın olarak kullanılan penetrant muayene yöntemi, ferromanyetik olmayan malzemelerdeki hataları bulmak için uygulanmaktadır. Bu yöntemin esası yüzeydeki kılcallıklara dayanmaktadır. Bu yöntemde kullanılan penetrantlar, düşük gerilime ve yüksek kılcallığa sahiptir.

Yetkili muayene kuruluşları tarafından gerçekleştirilen tahribatsız muayene, test ve denetim çalışmaları arasında penetrant muayene (PT) çalışmaları da bulunmaktadır. Bu çalışmalarda, yürürlükte olan yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı standartlar dikkate alınmakta ve hızlı, kaliteli ve güvenilir bir şekilde hizmet verilmektedir. Esas alınan birkaç standart şu şekildedir:

  • TS EN ISO 3452-1 Tahribatsız muayene - Penetrant muayenesi - Bölüm 1: Genel kurallar
  • TS EN ISO 3452-2 ... Bölüm 2: Penetrant maddelerinin deneyi
  • TS EN ISO 3059 Tahribatsız muayene - Penetrantla muayene ve manyetik parçacıkla muayene - İnceleme şartları
  • TS EN 1371-1 Dökümler - Sıvı penetrant muayenesi - Bölüm 1: Kum, basınçsız ve düşük basınçlı kalıp dökümler
  • TS EN 1371-2 ... Bölüm 2: Hassas dökümler
  • TS EN 10228-2 Dövme çeliklerin tahribatsız muayenesi - Bölüm 2: Penetrant muayenesi

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, tahribatsız muayene yöntemleri arasında manyetik penetrant muayene (PT) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetlerimiz güçlü bir teknolojik alt yapı ve deneyimli ve eğitimli bir ekip tarafından verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.