EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Endüstriyel Üretim Ölçüm, Test ve Analizleri

Fonksiyonel Güvenlik Hizmetleri

Günümüzde işletmeler, çalışanların yetkinliklerini, süreçlerin etkinliklerini ve faaliyetlerin fonksiyonel güvenliklerini, ISO 26262 standardı gerekliliklerine göre kanıtlamaktadır. ISO 26262 fonksiyonel güvenlik standardı, yazılım, donanım, çevre ve güvenlik yönetimlerinin dahil olduğu sistemlerin ve ekipmanların, çalışması sırasında ortaya çıkacak hata ve yanlışları bütünsel olarak kapsayan bir güvenlik sistemidir. Bir anlamda bu sistem, geleneksel ürün güvenlik değerlendirmelerinin ötesinde, gittikçe karmaşık hale gelen teknolojilerin yarattığı risk ve tehlikelerin de değerlendirilmesini gerektirmektedir.

Fonksiyonel Güvenlik Hizmetleri

İşletmeler fonksiyonel güvenlik sistemleri ile, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemeler ve belli standartlar ile güvenlik özellikleri tanımlanan ürünler üretmekte ve güvenlik süreçlerini geliştirmektedir. Örneğin aşağıda verilen örnek standartlar, işletmelerin üretim risklerini düşürmekte, aynı zamanda güvenlik ve kalite konusunda kendilerini kanıtlamalarına imkan vermektedir:

  • TS EN 61508 Güvenlikle ilgili elektrikli veya elektronik veya programlanabilir elektronik sistemlerde fonksiyonel güvenlik
  • TS EN 61511 Fonksiyonel güvenlik - Süreç sanayi sektörü için güvenlik entrümanlı sistemler
  • TS EN 62061 Makina güvenliği - Güvenliğe ilişkin elektrik, elektronik ve programlanabilir elektronik kontrol sistemlerinin fonksiyonel güvenliği
  • TS EN ISO 13849 Makinalarda güvenlik - Kumanda sistemlerinin güvenlikle ilgili bileşenleri

Bu uluslararası güvenlik standartları, fonksiyonel güvenlik alanında görev yapacak elemanların belgelendirilmesini zorunlu tutmaktadır. Yetkili kuruluşlar tarafından fonksiyonel güvenlik hizmetleri kapsamında belgelendirme çalışmaları da yapılmaktadır.

İşletmelerin rakipleri ile mücadelede öne çıkmaları ve sürdürülebilir bir başarı elde etmeleri, standartlara uygun faaliyet göstermelerine bağlıdır. Bu nedenle kuruluşumuz proje yönetimi hizmetleri kapsamında fonksiyonel güvenlik hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda bir yandan yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından açıklanan standartlara ve uluslararası alanda kabul görmüş yöntemlere, diğer yandan yürürlükte olan yasal düzenlemelere uyulmaktadır.

Ayrıca fonksiyonel güvenlik hizmetleri yanında kuruluşumuz tarafından başka proje yönetimi hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.