EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Muayene Hizmetleri

Kızgın Su Kazanı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Merkezi ısıtma sistemlerinde kızgın suyu belirlenen bir sıcaklıkta tutmak için sistemin tamamını, sürekli olarak belli bir basınç altında tutmak gerekmektedir. Bu yüzden sistemi her zaman güvenli bir basınçta tutmak önemlidir. Genleşme kabı hem genleşmeleri alan hem de basınçlandırma sağlayan bir merkezidir.

Kızgın Su Kazanı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Kızgın su sistemlerini basınçlandırmak için, farklı yöntemler uygulanmaktadır. Buhar yastıklı sistemler, soy gazlar ile basınçlandırma, membranlı genleşme tankları ile basınçlandırma, kompresörlü (sabit basınçlı) veya değişken basınçlı basınçlandırma ve pompalı basınçlandırma yöntemleri bunlar arasındadır. Bunlar arasında buhar ile basınçlandırılan sistemler daha fazla gelişme göstermiştir. Birçok sistemde, sistemin ürettiği buhar ile basınç yaratılmaktadır. Bazı sistemlerde kazanın üst kısmında, bir buhar haznesi bulunmaktadır. Bu kazanlar oldukça büyük hacimli kazanlardır. Bir kısım sistemlerde ise kazanda üretilen buhar, farklı bir tanka alınmakta ve bu tankta, kızgın buhar ile su ısıtılmakta ve sisteme verilmektedir.

Son yıllarda, daha sağlıklı görüldüğü için kazanlardan bağımsız ayrı bir genleşme tankı kullanılmaktadır. Genleşme kaplarındaki buhar, kızgın su kazanından veya başka bir buhar hattından sağlanabilir. Genleşme kaplarının boyutunu şu iki parametre beirlemektedir: genleşen su miktarı ve ısıtma işlemi sonunda suyun sıcaklığında oluşan fark.

Neticede kızgın su kazanları içinde yüksek basınç oluşmaktadır ve düzenli kontrollerinin yapılması, insanların can ve mal güvenliği bakımından önemli olmaktadır. Muayene kuruluşları tarafından kızgın su kazanlarının kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS 2025 Buhar kazanları işletme, muayene ve bakım genel kuralları
  • TS EN 13445-5 Basınçlı kaplar - Ateşle temas etmeyen - Bölüm 5: Muayene ve deney
  • TS EN 12952-6 Su borulu kazanlar ve yardımcı tesisatları - Bölüm 6: İmalat sırasında muayene. Basınca maruz kalan parçaların dokümantasyonu ve işaretlenmesi
  • TS 497 Kazanlar - Çelik malzemeden (kaynaklı)
  • TS 377-12 EN 12953-12 Silindirik kazanlar - Bölüm 12: Katı yakıt yakan kazanların ızgaralı yakma sistemleri için özellikler

Kuruluşumuz, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarını ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartları esas alarak, basınçlı kapların periyodik kontrolleri kapsamında kızgın su kazanlarının periyodik kontrol ve muayenelerini de yapmaktadır. Bu çalışmalarda en son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılmakta ve hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.